Kapadokya’da balonlar, DMD hastalığının uçup gitmesi amacıyla uçtu

– Kapadokya’da balonlar, DMD hastalığının uçup gitmesi üzere uçtu

NEVŞEHİR – 2014 yılından itibaren kutlanmaya başlanılan DMD Dünya farkındalık (Duchenne musküler distrofi) haset zımnında Kapadokya bölgesinde sıcak albeni balonları “DMD hastalarının mutlu olacağı tıpkısı acun, farkındalığın artmasıyla gibi” yazılı pankartlarla havalandı.

DMD hastalığına özen yok etmek için planlı etkinlik çerçevesinde Nevşehir’in Avanos ilçesine merbut Paşabağları harabelik yerinden havalanan ısıdam gelgel balolarına pankartlar asıldı. Pankartlar ile havalanan ısıdam hava balonları Kapadokya semalarında uçarak farkındalık oluşturdu. Hamam gelgel balonuna asılan pankartla havalanan palavra pilotu Memiş Kaan Altunsoy “Bu gün acun DMD’liler günü. Farkndalık ihdas etmek amacıyla pankartlarımız ile uçuşumuzu yapıyoruz” dedi. Duchenne musküler distrofi (DMD), distrofin proteini eksikliğine merbut namına kas zayıflığına ve yıkımına hastalık olan genetik müteaddi ve ilerleyen benzeri çor. 1860’larda Fransız bilim adamı Guillaume Duchenne aracılığıyla tanımlanmış bu kas hastalığına bozukluk olan mutasyon, distrofin geninin 79 ekzonunda vadi aldığı amacıyla gün olarak 7/9 yani 7 Eylül seçildi.

Duchenne’in simgesel kendisine uçup gitmesi umuduyla “kırmızı palavra” Farkındalık Günü’nün sembolü kendisine seçildi.Share: