Kapadokya’da tartışmalı öğün üzerindeki tuvalet yıkıldı

TÜRKİYE’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, Göreme Kategorik Albeni Müzesi ile Tokalı Kilise’nin önünden güzeşte yola almaşık olarak yapılan ve ağız dalaşı konusu olan defa çalışmaları devam ediyor.  Yıpranmamış posta güzergahında bulunan ve tarihi değeri olmadığı belirleme edilen tuvalet aksiyon makineleri ile yıkılırken, sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda peribacalarının yıkıldığı argüman edildi. Yetkililer, peribacalarına her beis verilmediğini belirtti.

UNESCO’nun tavsiye kararları sonrası Nevşehir Hars ve Gusto Varlıklarını Esirgeme Kesim Kurulu Müdürlüğünce 2011 ile 2019 yılları beyninde 2 ayrı değişmeyen alındı. Bu doğrultuda 1985’te Acun Ekin ve Katıksız Miras Listesi’ne alınan Göreme Sarih Çekicilik Müzesi ile Tokalı Kilise’nin önünden güzeşte yolun bölgeye beis verdiği ve kiliselerdeki fresklerin dökülmesine bozukluk olduğu üzere kapatılmasına karar verildi. Ancak tarihi bölgeden geçen defa, Göreme ile Ortahisar beldesini birbirine bağlayan tek güzergah olduğu için kapatılamadı.

2019’da bölgenin korunması, tanıtılması, güzelleştirilmesi ve çaktırmadan yapıların yıkılması üzere kurulan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Kayran Başkanlığı, 2 tarihi yapının korunması üzere almaşık nöbet arayışına geçti. Bu kapsamda Göreme ile Ortahisar’ı birbirine bağlayan kadastral bire bir kez olduğu tayin edildi. Bu yolun alternatif sefer namına kullanılmasına karar verildi. 5 ile 7 metre genişliğindeki yolu 10 metreye yararlanmak üzere dahi İl Hususi İdaresi’nce projelendirme yapıldı. Proje, güzeşte sene ekimde Kapadokya Kayran Komisyonunca onaylandı. Yeni yolun mesafesi 2,2 kilometre namına belirlendi.Bölgedeki devletleştirme çalışmalarının arkası sıra İl Hususi İdaresince kere yapımına başlandı. Saklı Kilise’ye 32 metre, peribacalarına ise 20 metre mesafedeki alternatif yolun çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda yeni kez güzergahında kâin ve tarihi değeri olmadığı tespit edilen abdesthane, iş makineleri ile yıkıldı. Tuvaletin yıkılması toplumsal medyada tartışmalara bozukluk oldu. Içtimai medyadan yapılan paylaşımlarda peribacalarının yıkıldığı kanıt edildi. Yetkililer, peribacalarına gelişigüzel kötülük verilmediği, kat çalışmasının kısa sürede tamamlanacağı tabir edildi.

Share: