Karadeniz’den zelzele bölgesine yardım seferberliği dokuzuncu günde de sürüyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kargaşa, Bayburt ve Gümüşhane’de vatandaşlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlarını ulaştırmaya bitmeme ediyor.

Trabzon’da, Il koordinasyonunda Hamamizade İhsan Bey Hars Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Toplama ve Eş Güdüm Merkezi ile Beşirli Haddinden Fazla Amaçlı Spor Kompleksi’ne ulaştırılan yardımlar dokuzuncu günde bile sürdü.

Trabzon Valiliği ve Ortahisar Kaymakamlığı öncülüğünde gerçekleştirme edilen 15 mobilize abdesthane, 11 kıvrak duş, 4 lavabo ve 2 pisuvar birlikte yer sarsıntısı bölgesine ulaştırıldı.

Kentte ayrıca depremzedeler için 20 canlı abdesthane ve duş, Ortahisar Umum Terbiye Merkezi kursiyerleri ve kadın derneklerinin atkı, çizik ve kıyafet, Trabzon Mesleki ve Maharet Rum Lisesinde de tekrar hoca ve öğrencilerin desteğiyle soba üretimi bitmeme ediyor.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin organizasyonunda vatandaşların desteğiyle temin edilen soba ve odunlar, günlük tırlarla deprem bölgesine ulaştırılıyor.

Ortahisar ilçesindeki 80. Sene Haddinden Fazla Programlı Küçük Asya Lisesinde kurulan fırında üstelik üretilen 15 bin ekmeğin bölgeye sevki sürüyor.

Ortahisar Belediyesince afet bölgesinde seyyar yemekhane kurularak, seçkin dönme Hatay’birlikte 1500, Adıyaman’dahi 1000 depremzedeye sabahleyin kahvaltı, gün ortası ve akşam ise dört soy aşındırmak servisi yapılıyor.

Afganistan Hazaraları Ekin ve Tesanüt Derneği bile 22 gönüllüsüyle 2 tır akarsu ve azık yardımını bölgeye ulaştırdı.

Kentte antrparantez Vilayet koordinesinde mevrut 2 bin 500 depremzede amacıyla Beşirli Haddinden Fazla Amaçlı Spor Kompleksi’nde çul ve azık ihtiyaçlarını karşılamalarına müteveccih “içtimai market” oluşturuldu.

Öte yandan çalım bünye ve STK’lerden depremin önceki anından itibaren bölgeye gönderilen personel, çevirgeç ve hareket makinesi sayısı bile zaman itibarıyla 3 bin 283 personel, 581 anahtar ve 319 gelişim makinesine ulaştı.

İnsani arkalama olarak de zelzele bölgesine 300 tır, 358 kamyon ile 123 banal kurgu gönderildi.

Ülkü Ocakları Terbiye ve Firez Vakfı Trabzon İl Başkanlığı ise depremden etkilenen illere ekmek, akarsu, bebek maması, süt kuzusu bezi, katışıksızlık malzemeleri, battaniye, kışlık üst, soba, odundan oluşan 7 tır yardım malzemesi gönderdi.

Rize

Güneysu Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde 7 giyim atölyesinde 110 gönüllü kursiyer, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için battaniye, yavru battaniyesi, çağa takımları, çizik, atkı, kutup eşofman takımları ve kutup montlar dikiyor.

Atölyelerdeki çalışmalara katılan 80 yaşındaki Neriman Bayraktar, çağa giysisi ve makro eşofmanı dikerek katkıda bulunuyor.

Halk Terbiye Merkezi Müdürü Adnan Yığcı, gazetecilere, atölyelerde şu anne kadar üretimi gerçekleştirilen 38 battaniye, 20 çocuk battaniyesi, çağa takımları, ezik, atkı, polar eşofman takımları ve kutup montların bire bir kısmını zelzele bölgesine ulaştırdıklarını söyledi.

Yığcı, 406 kışlık giysinin üstelik paketlendiğini belirterek, “Dikimi gerçekleştirilen giyim kuşam, AFAD vasıtasıyla hareket bölgesine, Güneysu Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yoluyla ilçemize ve bölgemize mevrut afetzede ailelere ulaştırılmaktadır.” dedi.

Giresun

Giresun’dan Il koordinesinde hareket bölgelerine toplam 432 araçla müzaheret malzemesi, 51 kazmaç, 6 kanal kazıcı, 8 vinç, 19 itfaiye aracı ve arazöz, 28 ambulansın bile aralarında bulunduğu toplam 475 komütatör gönderme edildi.

Kentten 2 bin 74 personelin görevlendirildiği bölgeye, 35 yaşam konteyneri, 16 tuvalet ve banyo konteynırı, bire bir karavan ile 76 jeneratör de ulaştırıldı.

Cıvıl Cıvıl

Kargaşa Valiliğinden yapılan yazılmış açıklamada, depremin olduğu ilk günden bu yana bölgeye 488 iş makinesi ve aracın yanında 1882 personel ile 140 tır ve kamyon dolusu yardım malzemesi gönderildiği belirtildi.

Öte yandan Ordu Ticaret ve Sanayi Odasınca başlatılan taşımalık kampanyası devam ediyor.

Hareket bölgesinde “Cıvıl Cıvıl Köyü” kampanyası kapsamında şimdiye büyüklüğünde yapılan bağışlarla 104 konteyner alınabilecek bağışa ulaşıldı.

Bayburt

Bayburt’ta karye ve suret mahalle muhtarlarının yer sarsıntısı bölgesine yardımları sürüyor.

Bayburtlu Muhtarlar Derneğince Il koordinesinde bugüne kadar bölgeye 13 tır müzaheret malzemesi gönderildi.

Ayrıca muhtarlar kendi aralarında topladığı 1 milyon liranın üzerinde nakdi yardımı dahi AFAD’a bağışladı.

Dernek Başkanı Ebubekir Altındaşoğlu, Vali Cüneyt Epcim önderliğinde depremin acısını gidermek üzere muhtarlar ortada kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugüne kadar nakdi ve ayni yardımlar yaptıklarını tamlayan Altundaşoğlu, “Muhtarlarımızdan Allah razı olsun. Şu esas büyüklüğünde 13 tır yardım malzemesi gönderdik. 1 milyon liranın üstünde arkalama topladık. Türkiye’de olan bütün felaketlerde rastgele ahit devletimizin ve milletimizin yanı sıra olduk. Bundan periferi bilcümle muhtarlarımıza teşekkürname ediyorum.” dedi.

Öte yandan Gümüşhane’den de zaman 3 tır yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

Share: