Kastamonu yerli haberleri | Eğitim Bilimi Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş: Çocuklarımızın Yusufeli’nin Taşınması İçin Kurgu Olmasını İstemiyoruz

AMAÇ İSTANBULLU

Yetişek Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, Artvin merkezde ve Şavşat ilçesinde kâh okulların gaz bağlantısı yapılmadığı üzere öğrencilerin antipatik sınıflarda ders boşaltmak zorunda kaldığını söyledi. Yusufeli’nde öğrencilerin yıpranmamış yerleşme yerindeki okullara taşımalı sistemle ise götürülmesine de aksülamel gösteren Gümüş, “İlçeyi almak amacıyla öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin yapı yeri halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa ne lüzum var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması için dil olmasını istemiyoruz” dedi.

Artvin’de 2022-2023 eğitim bilimi ve tedris yılı sorunlarla başladı. İl merkezinde ve Şavşat ilçesindeki bazen okulların gaz bağlantısı yapılmadığı üzere öğrenciler sevimsiz sınıflarda ders yapıyor. Yusufeli ilçesinde ise okullar, eskimemiş yerleşme yerine ilçe halkından önce taşındı. Öğrenciler yeni iskân merkezindeki okullara taşımalı sistemle götürülüp getiriliyor.

Eğitim Bilimi Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş, bugün yaptığı açıklamada, eğitimde yaşanan bu sorunlara reaksiyon geldi. Sim, şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZIN İLÇENİN TAŞINMASI İÇİN AÇKI OLMASINI İSTEMİYORUZ”

“Biliyorsunuz Yusufeli ilçemiz bu sene eskimemiş yerleşkesine taşınacak ve yeni yerleşkesinde elan nakıs evler, tamamlanamayan binalar ve ilçenin birçok durumunda daha aksiyon makineleri ve şantiyeler bulunmaktadır. İlçenin çabucak taşınması için Milli Terbiye Müdürlüğü mektepli vurmak kabilinden bir hal buldu. Bin 500 öğrenciyi taşıma sistemiyle bakir yerleşkesine taşıyacaklar ve beraber sarıklı arkadaşlarımıza dahi aynı sürü denge ve öğrencileri taşımaktan mesul tutarga hakeza tıpkısı yönteme başvuruyorlar. Ama ailelerinden çocuklarımız lüzumlu istemez uzaklaştırılacak ki mektepli sayımız bile azımsanacak kadar değil. İlçemizde bin 500 öğrenci var. Evler bitmeden, tamamlanmadan okulların bitirilmiş olması, tamam olması lazım. Çocuklarımızın dahi ailelerinden uzaklaşarak, özellikle kim ekol öncesi öğrencisi ve özel yetişek öğrencisi, beş öğrencilerimizin herhangi bir dönme servis ve dolmuşlarla taşınmasının beraberinde yığınla riskler ve mesail getireceğini çokça dolgunca biliyorum. Milli Eğitim Bilimi’e buradan sesleniyoruz; öğrenciyi taşımakla ilçeyi taşımayı bu arada tutmayın. İlçeyi dayanmak amacıyla bile öğrencilerimizi ve çocuklarımızı kullanmayın. İlçenin yapı yeri halinin bitmesini beklememiz gerekiyor. Bu aceleye ve bu telaşa ne gerek var. Çocuklarımızın ilçenin taşınması için açar olmasını istemiyoruz.

“ŞAVŞAT İLÇEMİZDE OKULLARIN TAMAMINDA ŞU ANDA ISINMA SORUNU YAŞIYOR”

Bilindik kış başladı, ilimize gaz geldi. İlimizde bizim bildiğimiz 4 pasaj okulumuzda halen daha istinas sorunu var ve doğal gaz çözülmüş değil. Doğrudur, önümüzdeki günlerde ihtimal da gaz açılacak. Karadeniz Bakır İlkokulu, Vakıfbank İlkokulu, Uran Patika Lisesi ve Gazi Ortaokulu ve bu okullarımıza şu anda doğal gaz verilmemiştir. Çocuklarımız antipatik sınıflarında ders çalışmak zorundadır ki bu sorunun şimdiye büyüklüğünde, bu eğitim bilimi ve tedrisat yılı başladığında sorunun çözgün olması gerekiyordu. Buradan sorumlulara ve idarecilere ve mülki amirlerimize sesleniyorum. Bu sorunu bire bir dakika geçmiş çözmeleri gerekiyor. Ayrıca perşembe günü Şavşat ilçemizdeydik. Şavşat ilçemizde okulların tamamında şu anda ısınma sorunu yaşıyor. Şu anda hiçbirinde gaz namevcut. Şavşat ilçe merkezinin ilimizden az buçuk daha sevimsiz olduğunu biliyoruz. Sorumlu herkes sorunu birbirine kovmak zorunda kalmışlar. Konuştuğumuz maharetli arkadaşlarla, tutumlu arkadaşlarla görüştüğümüzde, gaz asıl şirketinin ve okullarda doğal gaz işini özne şirketlerin beyninde huzursuzluk olduğundan bahsediyorlar. Sonuçta okulda çocuklarımızın sevimsiz ortamlarda, antipatik sınıflarda ibret harıldamak yerinde kaldığını çokça gür biliyoruz. ve bu sorunun de ayrımsız dakika önce çözülmesini buradan yetkililere duyuruyoruz.”

Share: