Kedi ve kapik sahibi olanlar özen! Eskimemiş yılda servet cezasına çarptırılabilirsiniz

Sahipli pisik ve köpeklere mikroçip üstünkörü zorunluğunun 31 Fasıla itibariyle son bulacağını hatırlatan Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, bu çağ itibariyle yonga taktırmayan hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanacağı ve 1 Ocak 2023 tarihinden bilahare bile cezanın ödenmesiyle yonga geçici işleminin yapılacağını söyledi.

ÇİP TAKTIRMAYANLAR PARA CEZASINA ÇARPTIRILACAK

Evcil kedi, kapik ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve pusat altına alınmasına dayalı Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan talimatname, 26 Gücük Ay 2018 tarihinde Resmi Gazete’bile yayımlanan yürürlükle hayata geçirildi. Yönetmeliğe göre de 31 Boşluk 2022 tarihine büyüklüğünde üstelik sahipli kedi, kapik ve gelinciklerin ten altlarına mikroçip takılarak elektronik ortamda anahtar altına alınmaları zorunlu kuzuluk getirildi. Bu tarihe büyüklüğünde hayvanlarına yonga taktırmayan hayvan sahiplerine ise 5199 az yasa doğrultusunda yönetimsel nakdî ceza uygulanacağı bildirildi.

HAYVANLARIN TAKİBİ SAĞLANACAK

Yozgat’ta üstelik evcil efsanevi sahipleri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile serbest baytar hekimler yoluyla makbul mikroçip ve kimliklendirme işlemini yaptırarak Familya Hayvanı Araç Sistemi’hangi kedi ve köpeklerinin kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. PETVET sistemine hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, efsanevi sahibinin adı, bulunduğu diyar, ilçe, karye ve mahalle bilgileri kaydedilerek domestik hayvanlara pasaport çıkarılıyor. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi, domestik efsanevi popülasyon ve sayısı ile hayvan hastalıklarının takibi ve kontrol altına alınması amaçlanıyor.

“SON TARİH 31 ARALIK “

Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yerli pisik, köpek ve gelinciklere mikroçip iare işleminin bünyelerinde devam ettiğini söyleyerek, “Sahipli hayvanlara yonga takılması uygulamasını bizzat burada gösterdik. Bu aplikasyon yerel yani sahipli hayvanlara yonga takılması şeklinde ve bundaki misyon kimliklendirme. rastgele operasyonla değil niteliksiz bir işlemle kap altına yapıldı. Kap altına çipler iğne yoluyla takılıyor. Ondan sonradan bire bir barkot okuyucumuz var ve daha çok seçkin birinin bire bir sahibi olacak. Bu etiket yardımıyla hayvanın yapılan operasyonları, aşılamaları veya hangi büyüklüğünde bilgi varsa kâffesi gözükecek. Bizim bakanlığımızın PETVET diye niteleyerek benzeri vasıta sistemi var, bilgiler barkot sistemi ile sisteme girilecek ve bundan sonra bu işlemle yerli hayvanların kimliklendirilmesi işlenmiş olacak. Bununla ilişkin çalışmalar 31 Antrakt’ta akıbet. Ondan sonraki uygulamalarda 5199 çevrilmiş kanuna bakarak ceza muamele uygulanabilecek. Sahipli hayvanların kimliklendirilmesi İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde şuan yapılıyor. Bununla ilişik özel tıpkısı merkezimiz var” dedi.

“YENİ SİSTEMLE AILE HAYVANI PASAPORTU EDİNİYORUZ”

Kedilerine çip taktırmak amacıyla gelen Nihat Furkan Okatan ise, “3 adet kedim var, onlara zaman çip uygulamasını yaptırdık. Deminden eskimemiş sistemle aile hayvanı pasaportu ediniyoruz. Hayvanlarımıza kap altına işlenmesi yoluyla yonga takılıyor. bununla birlikte daha çok aile hayvanı andırmak henüz emin oldu. Hayvanımız kaybolduğunda bu çipi okutmak vasıtasıyla bulabiliyoruz, kime ilişik olduğu üstelik henüz teferruatlı tıpkı şekilde görünebiliyor. Bu sistemin hayvan sahiplerine çok hayır olacağı için biz yaptırma yolunu seçtik. Cezai tıpkı uygulaması var, bu yılın sonuna kadar aile hayvanı sahibi olup dahi yonga uygulaması yaptırmayan kişilere cezai muamele uygulanacak” şeklinde konuştu.

Share: