Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Tümen Grup Başkanvekili Becerikli Ünal’ın sözlerine tepki göstererek, “Bu zihniyet SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diye niteleyerek bakir tıpkısı mehabet kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili birlikte Arapça olacak.’ Bire Bir baş.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Kadro Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, güzeşte hafta Adana, Osmaniye, Tokat ve Sivas’ta ziyaretlerde bulunduğunu, vatandaşlarla tıpkısı araya geldiğini söyledi.

Sivas’ta görüştüğü vatandaşlardan ilin sorunlarını dinlediğini anlatan Kılıçdaroğlu, sadece Sivas’ın değil, Türkiye’nin bilcümle sorunlarını çözmeye eğilimli olduklarını ve çözeceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, ziyaretleri sırasında taşeron işçilerin kendisinden bindi istediğini aktararak, “Türkiye’dahi Karayolları’nda ve mütenevvi bakanlıklarda etkin 100 binin üstünde taşeron iştirakçi var. Ego onlara, ‘Söz veriyorum, sizin sorununuzu dillendireceğim, bunlar çözer mi çözmez mi onu bilmiyorum amma çözmezlerse yemeden içmeden Karayolları’nda değil ne kurumda olursa olsun bütün taşeron işçilerini kadroya geçireceğiz’ dedim. Ululuk taşeron mu çalıştırır?” diyerek sordu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin olağan kurulmadığına, Türkiye’nin, hep mazlum milletlere yaşıt olduğuna belen eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Biz egemen güçlere katiyen üzeri eğmedik. Türkiye’nin mücadelesi, Anadolu’nun rastgele tarafında ayrımsız üretimlik kurulduysa, Lozan Antlaşması’nda ‘yarın bana geleceksiniz, benden servet isteyeceksiniz, bugün reddettiklerinizi o zaman sizin önünüze koyarım’ diyen bire bir anlayışa karşı Türkiye’nin kalkınması ve büyümesiydi. Kendi tarihini bilmeyen topluma liderlik yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti tarihi, aynı istiklal mücadelesi tarihidir, tıpkısı konuşu kalkınma tarihidir, kaçırılan endüstri devrimini yakalama tarihidir. Kayseri’da tayyare fabrikasını kurmuşsanız, Etimesgut’ta uçak motorları fabrikasını kurmuşsanız, Eskişehir’üstelik ikinci uçak fabrikasını kurmuşsanız, 1940’lı yıllarda Türkiye dünyada uçak ihraç fail 5 ülkeden birisiyse bunlar kolay olmamıştır.”

Cumhuriyetin aynı zamanda kültür devrimi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, halkının yüzde 90’ının okuma-yemeni bilmediği bire bir dönemde, insanların okumaları ve öğrenmeleri için Ulus Mektepleri’nin, ardından bile Karye Enstitüleri’nin kurulduğunu anımsattı.

YANLIŞSIZ Öğür Grup Başkanvekili Usta Ünal’ın sözlerine reaksiyon gösteren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı yapmış, DOĞRU Öğür’bile Ekip Başkanvekilliği işleyen birisi; Ateş Parçası Ünal kalkıyor, ‘Bir firez devrimi adına cumhuriyet bizim lügatımızı, alfabemizi bütün bellek setlerimizi bulunmayan etmiştir. Zaman konuştuğumuz Türkçe’nin karın öğretebilmesi cins değildir’ diye niteleyerek izah yapıyor. Güneş bilmiyorlar. Hurafelerle güneş öğrenilmez, gerçeklerle öğrenilir. Halkın ne konuştuğunu bile bilmiyorlar. ya siz on paralık Karacaoğlan’ı dinlemediniz mi? Tertemiz bire bir Düpedüz var. 17. ve 18. yüzyılda bu insanlar arı sili bire bir Türkçeyle ne yazdılarsa, ne söyledilerse bugün hepimiz biliyoruz.”

“Senin diline taşlama eden tıpkısı adamla senin ne işin var”

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Izzet Bahçeli’nin da Uz Ünal’a tepki gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bahçeli buna sözde çok kızmış. Hangi olacak, çift çift gidip gene kucaklayacak, ego bilmiyor muyum sanki. Bunu basit ulusalcı arkadaşlara söylüyorum; bu hesap SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diye bakir tıpkısı ihtişam kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili birlikte Arapça olacak.’ Tıpkısı sarrafiye. İtiraz mı ettiler, etmediler. Amma benim milliyetsever tabanım vesair tarafa kaymasın diyerek arada bir meni fişeği atayım sonra ense kapıda kucaklaşacağız.

Milliyetçilik vatanseverliktir. Senin diline taşlama fail, senin dilini küçümseyen bire bir adamla, böyle benzeri adamla senin ne işin var. Hala kol başkanvekili ne olacak kim. Ama bu asıl insanlara bildirme iyice cevabı Gazi Mustafa Eksiksizlik vermiştir; Biz yayan dediğimiz antlaşma mektepte bilisiz olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz tafsilat, hakikati bilmektir. Yoksa ışıklı olanlardan arz balaban cahiller çıktığı üzere on paralık fehmetmek bilmeyenden da hakikati gören ana alimler çıkabilir.”

-“(Tığ yapacağız) diyorlar, bekliyorum”

Gittiği temas yerde vatandaşların “Köyler boşaldı” dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında, kırsalda çalışan kül eş ve gençlerin sigorta kapsamına alınacağını, kapatılan karye okullarını baştan açacaklarını, köylerde öğretmenlerin yanı sıra önder, kültür mühendisi, kültür teknisyeni, tarım teknikeri olacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, bölge bazlı planlama yaparak, kimin neyi ekeceğini ve kaça satacağını belirleyeceklerini, çiftçilerin katiyen uymazlık etmeyeceği bire bir nüsha getireceklerini anlattı.

İktidara geldiklerinde ekinci ve esnaf kredilerinin getiri borçlarını sileceklerini, minimum sevap üzere bile bakir benzeri rüşvet tarifesi yapacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Minimal ücreti tıpkısı noktaya getirdiler, yılın yarısından itibaren eskimemiş aynı kazanç tarifesi artık ve insanlar henüz aşkın kazanç ödemeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli, kadrolu ve ücretli öğretmen ayrımına son vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Emeklilikte Hoşnutluk Takılanların sorunlarını bile gittiğim gelişigüzel yerde dillendirdim, ‘Tığ yapacağız’ diyorlar, bekliyorum. evet yaptıracağız ya yapacağız. Bu işin ortası bulunmayan.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Anadolu’birlikte benzeri kıpırdanma var, Anadolu’de benzeri arayış var. Anadolu’da ‘Acaba CHP hangi yapacak’ diye niteleyerek kafalarda kebir aynı istifham işareti var. Haddinden Fazla domuzuna benzeri Türkiye’yi nesir edeceğiz. Bilimde, kültürde, sanatta, tarımda, sanayide, rastgele alanda çokça güzel şeyler yapacağız ve kararlıyız. Bunların ufku bulunmayan.” görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, alay malay monitör programına gezinti çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Her yerde, değme ortamda vizyonsa önsezi, bilgiyse hikmet, tarihse devir, kültürse ekin, neyi istiyorsan çık karşıma yıldızlı seninle konuşalım. Haşyet Erdoğan haşyet, ego insan yemem. Bilginle, birikiminle gel karşıma. Sebep korkuyorsun sen, korkma.” diyerek konuştu.

(Bitti)

Share: