Kırklareli haberleri | Kırklareli’de Solgun Saltuk Firez Evi’nin temeli törenle atıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın hareketli bağlantıyla katıldığı törenle aralarında Kırklareli’deki Sarı Saltuk Ekin Evi’nin üstelik bulunduğu 7 cemevinin temeli atma töreni ve 4 cemevinin açılışı yapıldı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Kırklareli’nin Babaeski ilçesi Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde yapımına başlanacak olan Sarı Saltuk Firez Evi’nin temeli törenle atıldı. Cumhur Reisi Erdoğan’ın etkin bağlantıyla katıldığı törene Toplama Vakfı Umumi Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Kırklareli Valisi Birol Ekici, SELIM Parti Kırklareli Mebus Selahattin Minsolmaz, Sarı Saltuk Derneği adına Naki Salt ile Babaeski Çokluk Vakfı Idarehane Başkanı Hüseyin Yeşilbaş ve vatandaşlar katıldı. Asıl atma töreninde konuşan Cem Vakfı Umumi Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Cumhur Reisi’nın böyle benzeri kararla orayı yenilemiş olmasının müjdeli ve olumlu tıpkı evolüsyon olduğunu belirterek, “Cami ve cemevinin Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yoluyla benimsenmesi ve hukuki tıpkısı form alması 1997’da olmuştu. 1997’üstelik bile 44 dönümlük tıpkısı yerey için Maliye Bakanlığına emir mevdu, Toplama Vakfı’na tahsis edilmiş. Bir cemevinin yapılması ve temelinin hükümet eliyle atılması tabir edilmiş. Orada 1997’de cemevinin temeli atılan. Zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle aynı kararla olayı yenilemiş olması müjdeli ve müspet ayrımsız gelişme” dedi.

Daha sonra Reisicumhur Erdoğan, canlı bağlantıyla aralarında Solgun Saltuk Ekin Evi’nin birlikte bulunduğu 7 cemevinin anne atma törenini gerçekleştirdi ve 4 cemevinin açılışını yaptı. – KIRKLARELİ

Share: