Kırşehirli ustanın yaptığı Atatürk’ün aracının ahşap replikası sergilenmeye başlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullandığı 1934 nazir aracın ahşap replikası Kırşehir’üstelik sergilenmeye başlandı.

Orijinali Anıtkabir Müzesi’nde bulunan ve ahşap möble ustası Sinan Yıldırım marifetiyle yapıldıktan sonraları Kırşehir Belediyesine bağış edilen replika vasıta, Neşet Ertaş Ekin ve Tekellüm Merkezi’nde vatandaşların ziyaretine açıldı.

Kırşehir Uray Meclisi üyeleri bile açılışın peşi sıra ara bulucu inceledi.

Otomobille ilişik gazetecilere vukuf veren Saika, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullandığı 1934 mümasil “Lincoln” işaret aracın ahşap benzerini kestirmece 3 mahiye mücahede sonucunda tamamladığını ve simgesel olarak “40 ATA 001” plakası takıldığını söyledi.

Aracın çoluk çocuk vasıtasıyla daha fazla görülmesi üzere Neşet Ertaş Kültür ve Musahabe Merkezi önünde sergilendiğini ifade fail Yıldırım, şunları kaydetti:

“Orijinali Anıtkabir Müzesi’nde kâin aracın uygun benzerini ahşaptan yaptım. Kırşehir Cömert Evran Külliyesi bünyesindeki Zanatkarlar Çarşısı’nda atölyemiz var. İçeriye sığmadığı üzere bunu atölyenin önünde yaptık. Bu, benim çocukluğumdan beri gelen bir hayaldi. Bugüne felek oldu. Atatürk’e olan borcumuzu tıpkısı nebze hafiflettiysek ne mutlu bize. Türkiye’de bu kabil aynı aracın ahşap versiyonu ilk kez yapılıyor. İmalat aşamasından itibaren rabıta şişman. Tıpkısı hatıramız olsun diyerek Kırşehir Belediyesine ara bulucu hibe ettim.”

Share: