Komutan Vidinlioğlu: “Yaşanan selde 400 sülale ve işyerini su bastı”

Kastamonu’birlikte akşamüzeri yaşanan başat afetinde metrekareye 73,5 kilogram yağmur düştü. Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaşanan yeğin afeti sebebiyle 400 ocak ve işyerini suyun bastığını söyledi.

Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’da akşamüzeri yaşanan boğanak yağış ve fırtına sonrası hasar gören alanlarda incelemede bulundu. Yeğin sularının bastığı sülale ve işyerlerini konuşma fail Başkan Vidinlioğlu, ‘geçmiş olsun’ dileklerinden bulundu. Antrparantez tıkanan mazgallarda belediye ekiplerinin yürüttüğü çalışmaları yakından izlem eden Nazır Vidinlioğlu, vatandaşlarla bir süre ahbapça ederek, istek ve taleplerini üstelik dinledi.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, şehrin bir nice noktasında hâkim sularının bastığı karı ve işyerlerinde boşaltma çalışmalarını sürdürürken, antrparantez tıkanan mazgalları ve yollarda oluşan akarsu birikintisi ile molozları eksiltmek için çalışmalarını sakır sakır sürdürüyor.

“Tahminî 400 devam işyerinde ve evimizde su baskınları kâin”

Kastamonu Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar üzerine bilgilendirmede mevcut Kastamonu Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Tanrı beterinden saklasın. Yaklaşık 400 şerha işyerinde ve evimizde su baskınları kâin. Ama haddinden fazla gelişmemiş süre içerisinde müdahalede bulunduk. Hem etraflı devamlı hem bile ciddi ayrımsız yağışa maruz kaldık. Bu yüzden alelhusus dere yatağından akarsu seviyesinin yükselmesiyle alay malay ara sıra yerlerde düz meydan geriye akımlardan periferi su baskınlarında artışa amil oldu. Ama gelişmemiş sürede ekiplerimiz müdahalede bulundu. Şu anda 11 pasaj vidanjörümüz ve akarsu tahliye makinesi ile su baskınların olduğu yerlerde bulunan suları temizliyoruz. Nasrullah Meydanında, Aşirefendi Hanında, Kuzeykent Mahallesinde, Karaçomak Deresi süresince, İnönü Mahallesinde sakil şekilde akarsu baskınları oldu. Kastamonu Belediyesinin sonuç dönemlerde yaptığı yatırımlar sebebiyle Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde özge mahallelerimize bakarak çokça daha az hasarla atlattı. Çabucak Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde moloz yığılması şeklinde afet oldu. Elhak süratle ekiplerimiz sililik çalışmalarına başladı, inşallah çabucacık temizleyeceğiz. Ekiplerimiz ateşli tıpkı şekilde çalışmalarını her noktada sürdürüyor. Hep ekiplerimiz teyakkuz halinde. İnşallah arz bodur sürede problemlerimizi çözmüş oluruz” dedi.

“Yaşanan selde can kaybımız namevcut ancak maddi hasarlar birçok noktada kâin”

Yaşanan sel afetinde fert kaybının olmadığını tamlayan Komutan Vidinlioğlu, maddesel hasarların birçok noktada olduğunu rapor ederek, “Çıktı bütün enerjimizi, hep mesaimizi kullanılmamış normallere göre tasrif ve izlence yapmakla geçirmemiz gerekiyor. Çünkü hem Kastamonu’birlikte hem bile değişik ilçelerimizde bu dalan felaketler bu büyüklüğünde sıklıkla olmuyordu. Amma sonuç yıllarda bu kabil afetlerle seçkin sabık kalan aynı şekilde karşı karşıya kalmaya başladık. Bizler tedbirlerimizi alacağız. Tabiatıyla kim bu kabil afetler olduğunda yer birkaç hasarla şehrimizin atlatmasını temin etmek yönünde tıpkısı egemenlik göstereceğiz. Anca zannediyorum kim bundan ahir çalışmalarımız bütün ağırlığımız bu şekilde olacak. Bakir normallere göre çalışmalarımızı bizler devam ettireceğiz. Şu anda üzerinde durduğumuz iki baksta rastgele iki tarafından patlaklar var. Akarsu miktarı o büyüklüğünde fazla ki ama haddinden fazla şükür birey kaybımız bulunmayan, maddi hasarlar bittabi kâin. AFAD İl Müdürümüz ile çokça sıkı ayrımsız koordinede bulunduk. AFAD Başkanımız Yunus Komutan aradı, onunla görüştük. AFAD Başkanımızda serian bizlere hem boşaltıcı hem da akarsu boşaltma makinesi yönünde bizlere bindi vereceklerini söylediler. İnşallah arz kısa sürede bu başat baskınını atlatırız. Allah daha beterinden saklasın. Bilcümle hemşerilerime eski olsun diyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Sahadayız, çalışıyoruz ve gelişmemiş sürede afetin üstesinden geleceğiz”

Sahada olduklarını ve güdük sürede afetin üstesinden geleceklerine inandığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, şöyle konuştu: “Hem sosyal iletişim araçları hesabımdan hem dahi çökertme telefonumdan onlarca kere arandım evet dahi mesajlar atıldı. Elbette bu kadar kısık benzeri yağmurdan sonradan yaklaşık 400 devam karı ve işyerini akarsu basmışken elbette ki bütün önceliğin kendisinde olmasını istiyor ama haddinden fazla bodur tıpkısı sabırla sabaha kadar zannediyorum tek yerimizde problem kalmayacak şekilde programımızı yaptık. İnşallah güdük sürede bunu atlatırız. Elbette kayran vadi serzenişler olacaktır, bunları tatlılıkla karşılıyoruz. Elbette kim yağışın miktarı fazla olduğundan hangi eyvah kim Kastamonu üzere öz yatağının gelişigüzel iki tarafına konuşlanmış şehirler bu tarz sıkıntılarla bundan sonra karşılıyorlar. Amma aldığımız tedbirlerle ve bundan sonra alacağımız tedbirler sebebiyle olabilecek afetin en azını yaşadık. Allah beterinden saklasın. Hemşehrilerimizin gönülleri bayındır olsun, sahadayız, çalışıyoruz ve bodur sürede bu afetinden üstesinden geleceğiz” – KASTAMONUShare: