Kovid-19 hikâye artışına karşı dikkatli olun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çok acul bulaştığını ve etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini belirterek, PCR testi negatif isabet olsa da gâh belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine fahri katılan ve immünoloji üzerine doktorası bulunan Özkan, AA muhabirine, özellikle sonuç haftalarda olay oranlarında pahal aynı artım olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonradan değiştiğini anlatan Özkan, virüsler insandan insana geçe mutasyona uğradığını, zımnında araz ve etkilerinin değiştiğini tabir etti.

Bazı vakaların nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları de değişti. Bazılarında mufassal sürüyor, bazılarında ise vakit kaybetmeden üç çevrim sürüyor. Enteresan aynı şekilde kişiden kişiye değişiyor. Argıt ve kas ağrısı şikayetini daha dolay planda görüyoruz. Az Buçuk grip, nezle kadar görünüyor.” diyerek konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının iri bölümünün faaliyetler öncesi testlerde koronavirüs olduğunu hasbelkader öğrendiğini rapor eden Özkan, müstacel servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzde 45-50’sinin PCR testinin pozitif çıktığını belirtti.

Özkan, ağır sıklet bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların bile encam gözyaşı yahut bağışıklığı baskılanmış kronik hastalar olduğunu dile getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında oluşmak gerekiyor”

Imtihan sonucu negatif çıkan bazı hastaların bile Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Bildirme iri risk grubu nemli ve vakayiname hastalardır, kendilerini çok gür korumaları gerekiyor. Sınırlı yerlerde peçe takacaklar, yiyecek değilse çok hareketli yerlere girmeyecekler. Virüse alın bağışıklığı güçlendirmek üzere beslenme, vitaminleri ahzetmek, uyku düzenini seçmek, stresten ırak durmak haddinden fazla şanlı. Virüs çokça hızlı bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi olumsuz kullanılmış olsa de halsizlik, adale ve argıt ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali haddinden fazla yüksek. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan ırak dursunlar. Bambaşka insanlara ağırbaşlılık yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini iklimleme cihazı çarpması evet birlikte nezleden fark etmenin da zor olduğunu belirterek, kâh Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü üzere rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin üstelik çevresinden izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Artı çıktığı üzere evde karantinada olması müstelzim ara sıra hastalar cezai yaptırımı namevcut diye dışarıda gezebiliyor. Bunlar sunu çokça dahi özlük çevresine beis veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında tevessül etmek, insanları daha çok riske atmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: