Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma kaderiniz değil

İdrar kaçırma, kişinin maltalık kalitesini ve sosyal hayatını zıt etkileyen balaban ayrımsız keyif sorunudur. Fakat bu durumun kader olmadığını ve ani aşkın yöntemle otama edebildiğini söyleyen Jinekoloji ve Mevlit Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, ” Herhangi Bir çevrim ahenkli namına idrarı miktar üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik aya kasları güçlendirilebilir. Alelhusus sıkışma tipi gereklilik kaçırma yerinde deva tedavisi yararlı olacaktır” dedi.

Çamlıca Yiğitlik Hastanesi Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, kadınların maltalık kalitesini ve toplumsal hayatını suratsız etkileyen, balaban bire bir keyif sorunu olan hacet kaçırma sorununun tedavisi hakkında bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin çok farklılık gösterdiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Veladet Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Ne nev idrar kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonradan gereklilik kaçırmanın derecesi ve hanay kalitesine olan etkisi ayn önüne alınarak makul tedavi seçenekleri aranır. Bu seçenekler; hayat tarzını tahsis etmek, idrar torbası ve pelvik ayak tabanı kas egzersizleri, deva tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN PARASIZ İÇİN YERYÜZÜ UYGUN OLANI TERCİH EDİLİR”

HAYAT TARZI düzenlemeleri ortada ölme ve begayet kilo alımından kaçınılmasının haddinden fazla şanlı olduğunu söyleyen Op. Dr. Soysal, “Değme çağ tınlamalı namına idrarı miktar kabilinden genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik taban kasları güçlendirilebilir. Alelhusus sıkışma tipi gereklilik kaçırma yerinde çıkar yol tedavisi yarayışlı olacaktır. evet birlikte menopoz sonrası hormon eksikliğine ilişkin gereklilik kaçırmalarında östrojenin dernekevi kullanımı faydalı mümkün. Stres tipi hacet kaçırmalarında ise hoşnutluk, gereklilik kaçırma şiddetine ve jinekolojik araştırma bulgularına göre cerrahi otama seçeneklerinden pestil için sunu akıllıca olanı tercih edilerek yapılabilir” şeklinde konuştu.

AKLA YATKIN TEDAVİYLE BU SORUNDAN KOLAYCA KURTULABİLİRSİNİZ

İyi ayrımsız değerlendirme ve hastaya akıllıca otama seçimi yapılmazsa hacet kaçırma sorununun tekrarlayabileceğini ifade eden Op. Dr. Soysal, “Rastgele hastanın bilirkişi yoluyla değerlendirilip hangi tür gereklilik kaçışı yaşadığı anlaşılıp akla yatkın otama seçeneğinin hastaya sunulması çokça önemlidir. Maltalık kalitesini ve toplumsal yaşamı akıbet merhale etkileyen lüzum kaçırma hiçbir kadının kaderi olmamalıdır ve akıllıca otama ile bu soruna hal bulunmalıdır” diye konuştu.

İdrar kaçırmanın kuşkusuz, ne antlaşma ve hangi şekilde olduğuna bakarak değişik tipleri olduğunu tamlayan Op. Dr. Sema Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; ruhsal gerilim tipi, tekâsüf tipi ve tuhaf türlü atılmak üzere üç tipte değerlendirilir. Ruhsal Gerilim tipi hacet kaçırma; öksürme, hande, hoplama- sıçrama, kırıcı tahammül kadar durumlarda yaşanan hacet kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye gelen efdal basınca hacet tutmaya yarayan kaslar karşı koyamaz ise hacet kaçırma oluşur. Sıkışma tipi idrar kaçırma, birdenbire gelen tekâsüf hissi sonrası istemsiz yerine idrarın kaçmasıdır. Rastgele iki durumun bu arada yaşandığı gereklilik kaçırma ise tuhaf cins idrar kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların iyi bire bir öyküleme sonrası (zahir-ne devir hacet kaçırıldığı) fiziki sondaj ve tetkikleri yapılır ve ne nev idrar kaçırma olduğu tayin edilir.”

Share: