Mardin’de eylem ve yürüyüşler 15 zaman yasaklandı

Mardin Valiliği, derinti, matbuat açıklaması ve sergilik açım gibi etkinliklerin 15 dönem yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, halkın vahim bulunduğu alışveriş merkezleri, amme hizmeti tanıdık yapı ve kuruluşların çevresi, umuma çıplak alanlar, park yeri ve bahçelerde sivil toplum kuruluşları ile sair kök ve tüzel şahıslar tarafından düzenlenen eylem ve etkinliklerde, bu eylem ve etkinlikleri düzenleyenler ile çevrede bulunanların güvenliği açısından sakıncalar doğabildiği belirtildi.

Derinti ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu ile İl İdaresi Kanunu’nun ilişkin maddesi hükümleri mucibince, düzenlenecek gelişigüzel türlü eylem ve etkinliğin izne bağlandığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, küşade ve merbut vadi toplantıları, yol, matbuat açıklaması, açlık grevi, yurt eylemi, sergilik, imza kampanyası, oba kurma, beyanat tefviz, ihtarname eylemi üzere gösteri ve etkinlikler ile bu eyleme bindi yöneltmek amacıyla gösteri ve aktiflik fayrap etmek amacıyla mevrut araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 mahdut İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi uyarınca engellenmesi, antrparantez 2911 dar Güruh ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu’nun 7. ve 17. maddeleri hükmü göre tamlanan konuların bitmeme niteliğindeki gelişigüzel tür eylem ve etkinliklerin Mardin mülk sınırları içerisinde 15 dönem süreyle yasaklanmıştır. Karara uymayanlar ve yapılan ikazlara karşın kararı ihlal etmeye devam edenler için 2911 sayılı Derinti ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu ile başka ilişik yasa hükümleri kapsamında vacip işler yapılacaktır.”

Share: