MHP Umumi Başkanı Bahçeli, Tekirdağ mitinginde konuştu: (1)

MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaşlık bağıyla sınırlanmış herkesin tarihten, hukuken, ahlaken bire bir, bedel ve benzeri olduğunu belirterek, “Kurucu felsefenin toplumsal ve toplumsal damarı tek pekâlâ eşitliktir. Türk milleti hiçbir ayrım akseptans etmeyen tıpkısı bütündür. Küçük Asya ve Trakya coğrafyası eren milletimizin ebedi yurdudur.” dedi.

Bahçeli, partisinin Cumhuriyet Altını Meydanı’nda “Muazzez Milletim Mesafe Sende” temalı belirgin gelgel toplantıları kapsamında planlı mitinginde yaptığı konuşmaya, Balkanlar’da işlek herkesi selamlayarak başladı ve Namık Kemal’i özge etti.

“14 Mayıs seçimleri münasebetiyle sandığa gidiyor muyuz ‘ Türkiye’nin ve Türk milletinin tarafında duruyor muyuz ‘ Yaklaşık bir asır önce Balkan Dağları’nda dolaşan ve silahlarından Dindar Türk kanı damlayan çeteler kadar çevremizde dolaşan zalimlere alın bozulmamış temiz toplanıp, hep gelişigüzel direniyor muyuz?” diye niteleyerek soran Bahçeli, aldığı müspet kıymet üstüne “İşte Tekirdağ, işte vatan sevdası, işte bayrağına kova ulus evlatları, size da bu yakışırdı. Sizden da bu beklenirdi. Niyazım odur ki azınız çok, eksiğiniz münteha olsun.” ifadelerini kullandı. Kerem Bahçeli, şöyle devam etti:

“Bağımsızlığımızın simgesi, şehitlerimizin örtüsü, semavi göklerin süsü, şike bayrağımız nerede? Vatana ve millete vurgun kara sevdalı yürekler nerede ‘ Tekirdağ nerede’ Türkiye nerede ? Tabiatıyla burada. Sonuna büyüklüğünde üstelik burada olacaktır Allah’ın izniyle. Tekirdağ’ın iftiharı Namık Eksiksizlik diyor evet ‘Fıtrat değişir zehap bu içki gine o kandır’. 146 sene ilk Plevne’de sahnelenen yiğitlik bizimledir. 145 sene ilk Şıpka Geçidi’nde zar ören ferman bizimledir. 108 sene esbak, Çanakkale’den sonraki 7 ince sene boyunca ve 9 Ilkgüz 1922’de İzmir’e büyüklüğünde adım adım büyüyen onur ve porte mücadelesi antlaşma olsun bizimledir. Harf inkılabı yapılır yapılmaz, başöğretmen sıfatıyla kişmiri tahtanın başına geçip önce dersi Tekirdağ’de veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserleri, ilkeleri, kurucu değerleri bizimledir, bize emanettir.”

Bahçeli, yüzüncü sene dönümü algı edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini, Türk kahramanlığı ve erdemli Türk kültürünün oluşturduğunu tabir etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin müessis felsefesinin omurgasını milli egemenliğin oluşturduğunu, egemenliğin ise aldırışsız ve şartsız nazik Türk milletine ilişik olduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla mecbur olan sistem tarihten, hukuken, ahlaken birdir, eşittir ve aynıdır. Müessis felsefenin toplumsal ve toplumsal damarı tek pekâlâ eşitliktir. Türk milleti hiçbir ayrım akseptans etmeyen benzeri bütündür. Küçük Asya ve Trakya coğrafyası eren milletimizin ebedi yurdudur. Kökü çokça eskiye raci, nasip ortaklığı ve kardeşlik bağları beher vatandaşımızı tasada ve sevinçte Türk milleti peş kimliğinde kenetlemiş, bir gövde hale getirmiştir. Türk milleti bağımsızlığının ve varlığının bedelini şehit kanlarıyla ödemiştir. Bizim nazarımızda cümle eşittir. Tek Türk vatandaşı bu ülkenin zencisi, diğeri, yabancısı, cılız insanı değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış aklı üniter milli cesamet ilkesidir. Bu ilkenin harcı etnik farklılıkları aşan, ortak değerlerle sönümsüz, milli temas ve tesanüt hasletidir.”

(Sürecek)

Share: