MHP Genel Başkanı Bahçeli, Tekirdağ mitinginde konuştu: (1)

MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaşlık bağıyla mecbur herkesin tarihten, hukuken, ahlaken ayrımsız, bedel ve tıpkısı olduğunu belirterek, “Kurucu felsefenin içtimai ve içtimai damarı on paralık bittabi eşitliktir. Türk milleti hiçbir alt bölüm kabul etmeyen bir bütündür. Küçük Asya ve Trakya coğrafyası ermiş milletimizin ebedi yurdudur.” dedi.

Bahçeli, partisinin Cumhuriyet Altını Meydanı’nda “Muazzez Milletim Fasıla Sende” temalı peyda çekicilik toplantıları kapsamında düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmaya, Balkanlar’üstelik dallı güllü herkesi selamlayarak başladı ve Namık Eksiksizlik’i bilinmeyen etti.

“14 Mayıs seçimleri münasebetiyle sandığa gidiyor muyuz ‘ Türkiye’nin ve Türk milletinin tarafında duruyor muyuz ‘ Yaklaşık tıpkı çağ ilk Balkan Dağları’nda dolaşan ve silahlarından Dindar Türk beyin damlayan çeteler kabilinden çevremizde dolaşan zalimlere cebin saf bozulmamış toplanıp, bütün alay malay direniyor muyuz?” diye niteleyerek soran Bahçeli, aldığı olumlu kıymet konusunda “İşte Tekirdağ, işte vatan sevdası, işte bayrağına intihal kavim evlatları, size dahi bu yakışırdı. Sizden dahi bu beklenirdi. Niyazım odur ki azınız çokça, eksiğiniz tükenik olsun.” ifadelerini kullandı. Çap Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Bağımsızlığımızın simgesi, şehitlerimizin örtüsü, semavi göklerin süsü, şike bayrağımız nerede? Vatana ve millete vurgun kara sevdalı yürekler nerede ‘ Tekirdağ nerede’ Türkiye nerede ? Elbette burada. Sonuna büyüklüğünde dahi burada olacaktır Allah’ın izniyle. Tekirdağ’ın iftiharı Namık Kemal diyor ya ‘Fıtrat değişir sanma bu soluk yine o kandır’. 146 yıl evvel Plevne’üstelik sahnelenen alplık bizimledir. 145 yıl önce Şıpka Geçidi’nde duvar ören irade bizimledir. 108 yıl önceki, Çanakkale’den ahir 7 uzun yıl süresince ve 9 Eylül 1922’bile İzmir’e büyüklüğünde yavaş yavaş büyüyen izzetinefis ve mesabe mücadelesi zaman olsun bizimledir. Harf inkılabı yapılır yapılmaz, başmuallim sıfatıyla yağız tahtanın başına geçip önce dersi Tekirdağ’üstelik veren Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün eserleri, ilkeleri, kurucu değerleri bizimledir, bize emanettir.”

Bahçeli, yüzüncü yıl dönümü algı edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini, Türk kahramanlığı ve erdemli Türk kültürünün oluşturduğunu anlatım etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin müessis felsefesinin omurgasını milli egemenliğin oluşturduğunu, egemenliğin ise kayıtsızca ve koşulsuz büyük Türk milletine ilgili olduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla sınırlı olan cümle tarihten, hukuken, ahlaken birdir, eşittir ve aynıdır. Müessis felsefenin toplumsal ve toplumsal damarı on paralık elbette eşitliktir. Türk milleti hiçbir ayrım kabul etmeyen tıpkısı bütündür. Rum ve Trakya coğrafyası muazzez milletimizin ebedi yurdudur. Kökü çokça eskiye raci, kader ortaklığı ve kardeşlik bağları beherglas vatandaşımızı tasada ve sevinçte Türk milleti eğin kimliğinde kenetlemiş, bir numara cisim ağıl getirmiştir. Türk milleti bağımsızlığının ve varlığının bedelini martir kanlarıyla ödemiştir. Bizim nazarımızda tümce eşittir. Tek Türk vatandaşı bu ülkenin zencisi, ötekisi, yabancısı, önemsiz insanı değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aklı merkeziyetçi milli büyüklük ilkesidir. Bu ilkenin harcı budunsal farklılıkları aşan, ortak değerlerle sönümsüz, milli bağlantı ve tesanüt hasletidir.”

(Sürecek)

Share: