Milli halterci Sara Yenigün, sakatlıktan kurtulup 3 kızıl madalya kazandı

Milli halterci Yilbik Yenigün, sıkışık yaşadığı koca sakatlıklara karşın ilk teşrin ayında Arnavutluk’ta düzenlenen Gençler ve 23 Yaş Şeş Avrupa Şampiyonası’nda 3 zer madalya elde etti.

Durres şehrinde planlı organizasyonda 87 kiloda podyuma sâdır Yilbik Yenigün, koparmada 95 kilogram, silkmede 123 kilogram ve toplamda 218 kiloyla 3 zer madalya kazandı.

Yenigün, bu sene yaşadığı korkulu sakatlıklara karşın azmi, kararlılığı ve çalışmasıyla şampiyonada ülkesini gururlandırdı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi 2. dershane öğrencisi üstelik olan Yenigün, AA muhabirine, Avrupa Şampiyonası’nın kendisi için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bu sene çokça fazla pot yaşadığını tamlayan Yenigün, “İki kez yoğun günah geçirdim. Aynı dizime terzilik atıldı, sonra ahali bileğimi kırdım, kaslarım, liflerim koptu. Ona rağmen bereketli aynı toparlanma süreci geçirdim. Şampiyonaya yetişmem doktorlarım ve benim amacıyla hayaldi ama çok şükür Tanrı arkalama etti. Benzeri baktım oradayım, birincilik kürsüsündeyim.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz öncelikle olimpiyat kotası ahzetmek”

Yenigün, 5 Aralık’ta Kolombiya’birlikte düzenlenecek Büyükler Acun Şampiyonası’na Niğde’bile hazırlandığını, o şampiyonanın olimpiyat elemesi ve kota özelliği bulunduğunu aktardı.

Hazırlıklarını sürdürdüğünü dile getiren Yenigün, şöyle konuştu:

“Hedefimiz öncelikle olimpiyat kotası ahzetmek. Çünkü olimpiyat çekmek çoğu sporcunun hayali, benim bile hayalim. İnşallah yer nazik hedefim o. Kızıl madalya çıkarırsam çokça iyice olacak. Bunun amacıyla çalışıyoruz. Benzeri avrat olarak haddinden fazla gururluyum. Sakatlıklara rağmen 3 zer madalya kazanarak kadının gücünü gösterdiğimi düşünüyorum. Bu konuda bile hoşur kendimle gelgel duyuyorum.”

Yenigün, kendisine destek olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Aptal, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öncelikli İri ve hocalarına bile teşekkürname ettiğini sözlerine ekledi.

Share: