Nazik Taarruz’un 100. yıl dönümünde başlayan “Galibiyet Ultra Maratonu” yarılandı

Nef Vakfı yoluyla bu sene ilk kez planlı ve Balaban Atak Rotasını izleyen dünyanın yer stabil ve manidar maratonlarından “Yengi Ultra Maratonu”nun üçüncü günü de başarıyla tamamlandı.

Nef’ten yapılan açıklamaya göre, Iri Atak ‘un 100. yıl dönümünde Afyon Sebep Kemal Şehitliği’nde başlayan maratonun üçüncü gününde sporcular 55 km koşarak, Kütahya- Dumlupınar etabını tamamlarken, maratonu dahi yarılamış oldular.

Afyon Kocatepe Anıtı’nda halkın üstelik 7.5 km’lik rotada katılma gösterdiği koşun ile başlayan Zafer Ultra Maratonu’nun gelenekselleştirilmesi ve yüzyıllar süresince esasen Atatürk ve cebe arkadaşlarının önünde koşulması hedefleniyor.

Zafer Ultra Maratonu’nun üçüncü gününü Yıldırım Kemal Şehitliği’nde başlayarak Dumlupınar Şehitliği’nde tamamlayan sporcular, evvel çevrim 70 km, ikinci devir 65 km, üçüncü ahit ise 55 km koştu. Toplamda 6 çağ sürecek maratonun 295 kilometrelik tıpkısı koşun güzergahı içeriyor.

30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtı’ndan başlayan Galibiyet Ultra Maratonu, Manisa- Salihli, Turgutlu ve İzmir- İnciraltı güzergahında bitmeme edecek ve 4 Eylül’birlikte İzmir’üstelik Cumhuriyet Meydanı’nda tamamlanacak.

Saat 17.00’da tamamlanacak olan maratonun kapanışına Nef Yönetim Kurulu Başkanı Kızoğlan Timur, adlı müverrih İlber Ortaylı ile katılarak, sporculara madalyalarını takdim edecek.

Mevhum koşun ile şehit ve gazi çocuklarına bindi

Büyük Taarruz ruhunu tam Türkiye’ye yayacak etkinlikler dizisi süresince Galebe Mevhum Koşusu’nun üstelik planlandığı dökme açıklamada, hedefin, bulunan manzara fark etmeksizin kabil olduğunca fazla insanın ortak amacın tıpkı parçası olmasını sağlamak olduğu ifade edildi.

Dünyanın ve Türkiye’nin seçme yerinden kaydolarak, bulunduğunuz şehirde koşarak ya dahi bilgisiz bindi vereceğiniz sanal koşudan toplanacak bağışlar, Nef Vakfı tarafından şehit ve gazi çocuklarının eğitimlerine destek namına bağışlanacak.

Share: