Nazır Izdıraplı: ‘Aile Eğitim Programı’mıza 3 milyon vatandaşımız katıldı

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, ailenin güçlendirilmesi, familya değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını hedefleyen ‘Sülale Terbiye Programı’na tahminî 3 milyon vatandaşın katıldığını belirtti.

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, ‘Ocak Destek Programı’ ile ilişik bağlanmış açıklama yaptı. Bakan Kederli, ailelerin ülkü nakız kapasitelerini tasarruf etmek, familya olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarma etmek üzere ülke genelinde eğitim bilimi ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Yardımcı ve inhibütör hizmet olan ‘Karı Yetişek Programı’nı 2013 yılından bu yana 81 ilde uyguladıklarını tamlayan Kederli, “‘Yetişek ailede başlar’ anlayışı ile hayata geçirdiğimiz program ile ailelerin güçlendirilmesi, ailelerin sahip oldukları imkanları elan gür kullanabilmeleri, eş değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarımını amaçlıyoruz” dedi.

Icra Vekili Acılı, ‘Karı Eğitim Programı’nı, ülkede sağlıklı, bahtiyar ve gönençli ailelerin oluşturulması ve eş yaşam kalitelerinin artırılması amacıyla başlattıklarını, vatandaşların ev ve sosyal hizmetler memleket müdürlükleri ile toplumsal bakım merkezleri vasıtasıyla ücretsiz yararlanabileceklerini kaydetti.’5 TEMEL ALAN VE 28 MODÜLDEN OLUŞUYOR’Programın, ailelerin eğitim ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığının altını çizen Vekil Acılı, “Ailenin güçlendirilmesi, sülale değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını hedefleyen programımız, terbiye ve iletişim, ahbaplık, iktisat, iletişim araçları ve keyif kalkışmak için 5 temel düz ve 28 modülden oluşuyor. Bu kapsamda 1,5 milyon can eğitim ve iletişim alanında, 620 bin birey sağlık alanında, 390 bin güç hukuk alanında, 280 bin can medya alanında, 230 bin yaşama ekonomi alanında eğitim bilimi aldı. Tahminî 3 milyon vatandaşımız eğitimlerimize katıldı” ifadelerini kullandı.Icra Vekili Yoğunluk Izdıraplı, ‘Aile Yetişek Programı’ndan en fazla yararlanan 3 ilin ise Osmaniye, Ankara ve Hatay olduğunu belirtti.

Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; ‘Karı Eğitim Bilimi Programı’ kapsamında, eğitim ve bildirişim alanında düzlük düzlük modüllerle, ailelere hayatın farklı dönemlerinde karşılaşabilecekleri mesail ve bu sorunlarla lacerem baş edeceklerine müteveccih eğitimler veriliyor. Iletişim Araçları modülleriyle medyayı akıllıca ve bilinçli kullanma, dijital ortamda sülale, çocuk, genç ve yaşlıların karşılaşabilecekleri riskli olaylar ve alınabilecek önlemler hakkında ailelere bilgilendirme yapılıyor. Ülfet alanında saha kayran modüllerle, ailelere hak ve yükümlülükleri konusunda temel bilgi ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor. Afiyet alanında kayran düz modüllerle, bala gelişim dönemleri, nemli sağlığı ve bakımı, karı sağlığı ve metin analık konularında farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. İktisat alanında düzlük kayran modüllerle ise aileler, kâin ekonomik kaynaklarını pekâlâ mübarek ve etkili kullanabilecekleri, ocak harcamaları ve tüketimlerini ihtiyaçlarına akla yatkın zahir yapabilecekleri yönünde bilgilendiriliyor.

Share: