Numan Kurtulmuş: Recep Tayyip Erdoğan toptan benzeri reis

SELIM Fırka Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bundan sonra küresel tıpkı aktör, Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik toptan benzeri önder olduğunu söyledi.

DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Numan Vareste, mütenevvi temaslarda düşmek için Adıyaman’a geldi. İlk kendisine gazetecilerle tıpkı araya mevrut Numan Kurtulmuş, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nde liderler ile fotoğrafının tarihi olduğunu tabir etti. Fotoğrafın Türkiye’nin itibarının yeryüzü adamakıllı örneği olduğunu vurgulayan Vareste, şöyle konuştu:

“Semerkant’ta ortaya sâdır ışık tarihe geçmiştir. Cumhurbaşkanımızın Semerkant’ta Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin büyüklük başkanları ile çektirmiş olduğu fotoğraf, Türkiye’nin itibarı üzere arsıulusal alanda önemlidir. Türkiye son zamanlarda dünyanın hep sorunlarına alın hal üreten, dengede duran ve ortaya çıkan sorunların insanlığı olumsuz etkilemesine mani olmaya etkin insanı dengeyi ve etken politikasıyla lahzada alelacele dünyanın rastgele tarafında Avrupa’birlikte, Amerika’bile, Asya’de bir nice yerde büyük tıpkı damıtma toplamaktadır. Tabiri caizse Türkiye çıktı global bir aktör, Recep Tayyip Erdoğan dahi toptan tıpkısı reis olduğu uluslararası ilişkilerde ortaya sâdır sorunlara alın yaklaşımları ve siyaset yönetme tarzlarıyla ispat etmiş ve ortaya koymuştur.”Türkiye’nin defans sanayisinin dinamik olmasından birilerinin erinçsiz olduğuna bile ilgi çeken Vareste, “Uzunca benzeri zamandır Adalar’birlikte Lozan Antlaşması gereği uluslararası itilaf şu anda geçerli olan anlaşmaya göre askeri statüden arındırılması gereken adaların çok hızlı ayrımsız şekilde askeri üslerle doldurulduğu ve bunların tamamına yakını Türkiye’nin çok mail bölgelerinde olan adalar olduğunu biliyoruz. Şimdi müttefikimiz KÖLE, ‘Biz bu tedbiri Rusya’ya karşı alıyoruz’ diyor. Kimseyi aptal adına koymasınlar, bu silahlanma niçin ve kime cebin bunu dikkatle takip ediyoruz. Onun için birileri Türkiye’nin milli defans sanayisinin kıvrak olmasından rahatsızlar, onun üzere Türkiye’yi F35 meselesinde aynı şekilde köşeye daraltmak isterler, onun için S400’üstelik köşeye kısmak isterler” dedi.Türkiye’nin Akdeniz’da daha çok iri benzeri sakil olduğunu ifade eden Vareste, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlara kalsaydı Akdeniz’dahi Türkiye’yi burnunu dahi dışarı çıkaramayacak tıpkı büyüklük haline getirirlerdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu, kararlılığı, duruşuyla ve cesaretiyle dış politikada ortaya koyduğumuz mantıklı, insicamlı çözümlerle Türkiye Akdeniz’üstelik imdi şişman ayrımsız kırıcı oldu. Akdeniz’in anne ülkelerinden birisi olduğunu ortaya koymuştur. Deminden biz bu konuşmayı yaparken Abdülhamit Han gemimizin Maşrık Akdeniz’birlikte yer yağı ve gaz arama faaliyeti sürdürdüğünü biliyoruz. Bunlar Türkiye’nin dostlarının hoşuna gittiği gibi Türkiye karşıtlarının ne büyüklüğünde canını yandığının farkındayız. Onun için Yunanistan’a eller namına benzeri vekalet unsuru kendisine Türkiye’ye alın bu provokasyonlardan vazgeçmelerini tıpkı öğün elan hatırlatmak isterim.” HDP DESTEKLEMEZSE YARIŞA KUMA OLAMAZLARSeçimin yaklaştığını ve muhalefetin oluşturduğu 6’lı masanın HDP ve FETÖ eliyle desteklendiğini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Seçim geldi yaklaştı, bundan sonra kum saatini gabi çevirdik ve kum adi doğru akmaya başladı. Aylardır söylediğimiz bu 6 zait 1’lik masa antrparantez bazıları 6 fazlalık 2 diyor. Yani görünmeyen 2 ortak, birisi HDP, birisi FETÖ. Söyleyince kızıyorlar; ‘masanın altında üzerinde kimse yok’ diyorlar. Milletimiz aptal mi; Adıyaman’dan celi söylüyorum; o devir kalkın söyleyin, ‘Bizim HDP’nin oylarına ihtiyacımız yoktur. Biz HDP ile sözleşme yapmıyoruz, iş birliği yapmıyoruz yalan söylüyorsunuz’ desinler. Hepsi biliyor ki; HDP’nin desteği olmadan o masadan herhangi birisinin cumhurbaşkanlığı yarışına namzet olmasına, kuma olmasına üstelik benzer değil. Siyasal matematik böyle topluyorsunuz, çıkartıyorsunuz. HDP desteklemez ise bunların adaylarının yarışa ortak de olması olabilir değil. Bunu bildikleri amacıyla HDP ile beraber görünmemek istedikleri üzere ‘sadece 6’mız varız’ diyorlar. Bunu açık söylediler, HDP’liler ise aynı yere kadar sabrediyorlar ve ‘Arkadaş parlamentoya sizi tığ taşımadık mı? Oylarımızı alırken mebzul de bizi yanınızda ne buyurmak istemiyorsunuz’ diye niteleyerek çarçabuk tartışmanın tarafı haline geliyor.”

Share: