PERRE ANTİK KENTİ’NDE 1800 YILLIK TUNÇ MADALYA BULUNDU

ADIYAMAN’daki Perre Antika Kenti’nde planlı kazı çalışmalarında, Roma ordusunda başarılı ergin askerlere ve birliklere verilen 1800 almanak bronz madalya bulundu.

Kommagene Krallığı’nın 5 iri kentinden biri olan Perre Antik Kenti’nde 2022’de başlayan, Örenli Mahallesi’nde mozaiklerin bulunduğu alanda devam fail hafriyat çalışmaları sırasında Roma ordusunda liyakatli olmuş askerlere ve birliklere verilen 1800 almanak bronz madalya bulundu.

Kazı yapılan alanda incelemede bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, bulunan tunç madalyanın Roma ordusunda kalburüstü reşit askerlere ve birliklere verilen tıpkı kök madalya adına açıklanabileceğini ifade etti.

Bronz madalyaların boğaz törenlerinde askerlerin ciğer zırhlarına takılabildikleri kadar kimi zaman üstelik birliklerin sancaklarına takıldığını kaydeden Alkan, şöyle dedi:

“Adıyaman Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Kahraman Yağız’ın bilimsel koordinatörlüğünde, Hars ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ev Türk Güneş Kurumu’nun destekleri devam fail Perre 2022 yılı kazılarında bronz bire bir askeri phalera bulundu. Bilindiği kabil 2021 yılı kazılarında Roma İmparatoru Hadrianus döneminde imparatorluğun farklı lejyonlarında 20 yıl görev yaptıktan sonraları kötü olan Calcilius Antiquus isimli Romalı askere verilmiş tunç tıpkısı askeri icazetname ortaya çıkmıştı. Bu icazet Roma İmparatorluk döneminde Romalı emekli askerlerin Perre kentine yerleştirildiğini göstermesi açısından haddinden fazla önemliydi. 2022 yılı kazılarında ortaya çıkarılan bronz phalera ve çıpa kılıç bu durumu destekleler nitelikte iki bulundur. Değerli, sim, bronz ve ara sıra da camdan yapılmış örnekleri mevcut askeri phaleralar Roma ordusunda liyakatli olmuş askerlere ve birliklere verilen bir cins madalya yerine açıklanabilir. Bunlar geçit törenlerinde askerlerin bağır zırhlarına takılabildikleri kabil kimi vakit de birliklerin sancaklarına takılmaktadırlar. Perre Antika Kenti’nde ortaya çıkarılan tunç phalera üzerinde Medusa başı kabartma adına işlenmiştir. Medusa başı bire bir kök apotropeik sancak yani yardımcı namına bile fonksiyon görmektedir.”

Share: