Polonya’da nesir edilecek nükleer santral ilişik vergiye etmen olmayacak

Polonya İklim ve Mekân Bakanı Anna Moskwa, ülkede nesir edilecek nükleer santralden kaynaklı olarak vatandaşa ekleme kazanç yansıtılmayacağını söyledi.

Polonya’daki RMF FM radyosuna açıklamalarda mevcut Moskwa, ülkenin önceki çekirdeksel santrali için ABD’li Westinghouse şirketiyle anlaşıldığını belirtti.

Moskwa, evvel tesisin ülkenin kuzeyindeki Lubiatowo-Kopalino bucak bölgesinde kurulacağını dile getirerek, “Gelişigüzel yatırımı ayrımsız okazyon olarak görmeliyiz. Nahiye halkı amacıyla birlikte az çok avantajlı tıpkısı envestisman olacak.” dedi.

Bakan Moskwa, nükleer santralin inşası üstüne benzeri referanduma gerekseme olup olmadığı yönündeki soruya, “Buna lüzum olacağını sanmıyorum. Halihazırda yürütülmekte olan süreçte hem yerli yönetimler düzeyinde hem birlikte kesim sakinleriyle diyaloğa odaklanıyoruz.” yanıtını verdi.

Polonya’da nükleer enerjiye bindi oranının yüzde 80’lere ulaştığına dikkati çeken Moskwa, “Çekirdeksel santral kaynaklı seçkin ilişik vergi vatandaşa yansıtılmayacak.” ifadesini kullandı.

Polonya hükümetinin enerji stratejisi kapsamında ülkede hep kapasitesi 6 ila 9 gigavat ortada olacak 6 çekirdeksel korkulu ünitesi düz yazı edilecek.

ABD ile yapılan sözleşme doğrultusunda mensur edilecek önce reaktör, 2033’te çalışmaya başlayacak ve 1-1,6 gigavat dokunaklı üretecek. Ahir reaktörler herhangi bir iki yılda bire bir inşa edilecek.

Share: