Akkuyu NGS’nin 3’üncü yavaş ünitesinde aynı adım elan tamamlandı

Akkuyu Nükleer Sakil Ünitesi’nin (NGS) 3’üncü ağır ünitesinde çöz himaye kabuğunun (İKK) montajının ayrımsız aşaması daha tamamlandı.

Nükleer sakil santralinin asayiş sisteminin ana unsurlarından biri olan İKK’nin ikinci katmanı, Akkuyu NGS’nin 3’üncü tehlikeli ünitesinde kâin reaktör binasına başarıyla kuruldu. Kabuğun montajında zaman tasarrufu sağlayan civar imalat yöntemi kullanılıyor. İKK’nin ikinci katmanı, 24 bölümden oluşan kaynaklı bire bir eroin çatı olma özelliği taşıyor. 330 tondan çok ağırlığa ve 20 metreden aşkın çapa topluluk genişletilmiş katmanın montajı, Liebherr LR 13000 okkalı paletli vinç kullanılarak gerçekleştirildi ve kısaca 7 saat sürdü. Kurulumdan sonradan 3’üncü ünitenin reaktör binasının yüksekliği 12 metre artarak 16,9 metreye ulaştı.

NGS Genel Müdür Bir Numara Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, konuya ilişik yaptığı açıklamada, “İç himaye kabuğu, reaktör bölümünün yetişkin ayrımsız unsurudur. İKK, reaktör binasının genişlik iri strüktürel unsurlarından biri kendisine reaktörün güvenliğini ve mekân güvenliğini sağlar. Reaktör binasının bağırsak koruma kabuğunun inşasında tıpkı ahir aşamayı, üçüncü katmanının inşa edilmesi oluşturuyor. Bundan esbak aşamada ise ikinci katmanın demirle güçlendirilmesi, hususi kalıpların kurulması ve betonlama yapılması gerekiyor” dedi.

Reaktör binasının iç esirgeme kabuğunun dışında, 3+ çocuk VVER-1200 korkulu ünitelerinin inşasına müteveccih tıpkısı aut korumanın inşası öngörülüyor. Dış himaye kabuğu, reaktör ekipmanını temas makule aut etkiden korumaya yarıyor. Akkuyu NGS sahasındaki yapım ve çatı çalışmaları, dört alçak ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, çetin tevzi sistemi, yönetimsel binalar, yetişek merkezi ve NGS fiziki siper tesisleri oluşmak üzere anne ve apotr tesislerin tümünde devam ediyor. – MERSİN

Share: