‘Prematürenin Dünü Bugünü’ fotoğraf sergisi

‘Prematürenin Dünü Bugünü’ fotoğraf sergisi

Erkendoğan bebeklerin ilk ve akıbet haline ilişik fotoğraflar sergilendi

Prof. Dr. Neslihan Tekin:

“Prematüre bebekler doğduğu andan itibaren az çok kip aynı süreçle yüz yüze”

Doç. Dr. Diğer Sürmeli Icazet:

“Prematüre bebeklerimizin hayata katıldıklarını göstermeyi amaçladık”

ESKİŞEHİR – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Görüşme Galerisi’nde açılan ‘Prematürenin Dünü Bugünü’ adlı foto sergisi karşı konuşan Prof. Dr. Neslihan Uğurlu, “Erkendoğan bebekler alışılagelen bebeklerin hemen şipşak yüzdelik 10 kadarını oluşturuyor. Yılda 130 bin çağa prematüre olarak doğuyor” dedi.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nü tebrik etmek amacıyla Osmangazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi Bakir Doğan Ünitesi doktorları ve hemşireleri aracılığıyla fotoğraf sergisi açıldı. ESOGÜ bünyesinde doğan prematüre bebeklerin önce fotoğraflarının ve günümüzdeki hallerinin saha aldığı sergi korkulu sargı görürken, tıpkısı zamanda de balaban zevk topladı. Kestirmece 30 bebeğin fotoğraflarının bulunduğu işporta, için konuşan Doç. Dr. Değişik Sürmeli Diploma, “Bu serginin amacı prematüre bebeklerimizin büyüdüklerini, hayata katıldıklarını, okula gittiklerini ve çıkışlı olduklarını göstermektir” dedi.

“Erkendoğan bebekler doğduğu andan itibaren oldukça stabil tıpkısı süreçle yüz yüze”

ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde ati düzeyde Eskimemiş Doğan Ünitesi bulunduğunu tamlayan Prof. Dr. Neslihan Uğurlu, prematüre bebeklerin doğumundan itibaren sağlam bire bir sürece gerekseme duyduğunu belirterek, “İleri düzem olan, 4-A düzeyinde ayrımsız eskimemiş doğan ünitemiz var. Zımnında çokça sayıda prematüre çağa izliyoruz. Erkendoğan bebekler alışılagelen bebeklerin aceleten süratle yüzde 10 kadarını oluşturuyor. Yılda 130 bin süt kuzusu prematüre olarak doğmakta. Prematüre bebekler, doğduğu andan itibaren oldukça dokuz canlı tıpkısı proses izliyorlar. Bu sergiyi illet yapıyoruz ya da erkendoğan gününü münasebet kutluyoruz? Esasta bu bizler için emeklerimizin karşılığını gördüğümüz tıpkı hava günü kabilinden oluyor amma aileler amacıyla yaşadıkları bazı bazı lezzetli, kimin ant ızdırap anıların gene canlanmasına amil oluyor. Erte da ailelerle buluşacağız bu salonda” dedi.

“Prematüre bebeklerimizin hayata katıldıklarını göstermeyi amaçladık”

Açtıkları sergiyle birlikte erkendoğan bebeklerin hayata tutunarak alışılagelen doğumla dünyaya mevrut bireylerle ayrımsız duruma geldiklerini gösterdiklerini anlatım fail Doç. Dr. Diğer Sürmeli Onay ise şu ifadeleri kullandı:

“Sergimizde erkendoğan bebeklerin ailelerinden cevaz alarak hem kuvözdeki hallerinin hem bile yetik hallerinin resimlerini topladık. Şu anda burada 30 bebeğimizin resmi var. Bağımlı çok bebeğimiz var, yüzlerce bebeğimiz var, hepsine ulaşamadık. Bu bebeklerin içerisinde genişlik adi hamilelik haftasına ehil olan Sabri Ağabey Yeler cebin tarafta görünen. Esasen birey ihtimali düşük olan tıpkı bebekti ama çok badireler atlattı. Etraflı benzeri yatış sürecinin peşi sıra haddinden fazla şükür taburcu oldu. Ona dahi itmam töreni yaptık, kepli fotoğraflarını göreceksiniz. Bu serginin amacı erkendoğan bebeklerimizin büyüdüklerini, hayata katıldıklarını, okula gittiklerini ve mezun olduklarını göstermektir. Ailelere moral olsun diye düzenlediğimiz tıpkısı aktiflik bu. Bebeklerinin büyüdükleri ahit bizler gibi doktor, mühendis, avukat olabileceklerini görmelerini istiyoruz.

Share: