Sakat okul binaları köylüler üzere kurs merkezi oldu

Hakkari’de kullanılmayan okullardan dönüştürülen köy hayat merkezleri, vatandaşların kilim oluşum ve okuma barı öğrendiği, geleneksel umum sanatlarını yaptıkları mekanlar haline geldi.

Son yıllarda bir nice eskimemiş okulun inşa edildiği, bulunan okulların yenilendiği Hakkari’de gestalt ve ilçelere bağlı 5 köyde çarkıt köy okulları, Milli Eğitim ve Ekincilik ve Orman bakanlıklarının işbirliğiyle düzenlenen proje kapsamında karye yaşam merkezi adına kullanıma açıldı.

Okuma barı, kilim, Kur’an ve ahali sanatları kurslarının başlatıldığı, uz çalıştırıcı ve öğretmenler vasıtasıyla eğitimlerin verildiği merkezlerde, öğrencilerin ibret çalışabileceği, çocukların oyunlar oynayabilecekleri alanlar oluşturuldu.

Eğitim Bilimi ve etkinliklerde ihtiyaç duyulabilecek malzemelerle donatılan merkezler, yediden yetmişe karye sakinlerinin kavuşma noktası oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Bereketli, Yüksekova ilçesine tutkun Karlı Köyü Dirim Merkezi’nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların tıpkısı kısmının okuma yemeni, benzeri kısmının üstelik Kur’an-ı Alicenap kurslarına katıldığını söyledi.

Ses eğitimi, enstrüman ve kodlama kabilinden kursların birlikte açıldığını anlatan Gani, “Köy Hayat Merkezlerini vatandaşımızın zirai faaliyetlerde, mesleki gelişimde, gerekseme duyduğu alanda kendilerini geliştirebilecekleri formatla açtık. Bu merkezler köylülerimizin haddinden fazla sevdiği, ilişki gösterdiği ve cemaat çıktığı bire bir ortama dönüştü. imdi köylerde tembel durumda olan okullarımızın tamamını köy sakinlerinin hizmetine sunacağız. Burada zirai faaliyetlerin elbette yönetileceği ve yürütüleceğiyle ilişkin eğitimler vereceğiz, mesleki ve zatî gelişim kursları açacağız.” diyerek konuştu.

“Vatandaşın istek ettiği gelişigüzel kursu açıyoruz”

Ferah, kursiyerlerin merkezlerde yaptıkları ürünleri satabilecekleri saha oluşturmaya çalıştıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Vatandaşımızın gelip sıcak ortamda oturabileceği, dinlenebileceği tıpkı yassı yarattık. Aplikasyon bahçesinde çocuklarımıza zirai faaliyetlerle ilgilenebilecekleri, oyunlar oynayabilecekleri alanlar kurduk. İl genelinde 1610 kursumuz var ve 24 bin 300 kursiyerimiz faydalanıyor. Bunların 14 bin 600’ü avrat. 21 köyümüzde sürü yöneticiliğinden ağaç budamaya birçok ağırşak açtık. Vatandaşımızın talep ettiği seçkin kursu açıyoruz.”

Terzilik alengir kursuna katılan Melek Suel ise merkezde çok adamakıllı devir geçirdiklerini ve kendilerini geliştirdiklerini dile getirdi.

Merkezin açılmasında emeği geçenlere teşekkür fail Suel, “Kendimizi artık geliştirmek, yetişmek istiyoruz. Bilcümle devir evdeydik, demincek burada kullanılmamış bilgiler ediniyoruz. Arkadaşlarımızla buraya gelip gelişigüzel zaman geçiriyoruz. Hocalarımızın bütünü bize çokça destek oluyor.” dedi.

Okuma barı kursuna katılan 67 yaşındaki Güşver Aktan üstelik merkezin açılmasının köy amacıyla çokça ongun olduğunu aktararak, “Öğretmenimiz burada bize ibret veriyor, bizimle yakından ilgileniyor. Keşke burası daha ilk açılsaydı. Okumayı, yazmayı öğreniyoruz. Türkçe sanmak istiyorum. Dili öğrenip kendimi elan gani hikâyelemek için geldim. Yaşım ilerlemiş ama inşallah öğreneceğim.” ifadelerini kullandı.

Share: