Şanlıurfa’da şehir sorunlarına bisturi vuruluyor

Sivas Valiliği görevinden 2022 yılının mayıs ayında Şanlıurfa’ya atanan Salih Ayhan’ın, uyuşturucu ile mücadeleden eğitime, sağlığa, tarıma, ekonomiye, turizme, firez ve sanata müteveccih projelerinin yanı sıra kurumlar arasında oluşturduğu sinerji ile şehir sorunlarına adeta neşter vuruluyor.

Göreve başladığı günden itibaren site merkezi ve 13 ilçeye yönelik geziler düzenleyerek Şanlıurfalıların daim kendisine sahada görmeye alıştığı Vali Ayhan, milletvekilleri, büyükşehir ve kaza şehremaneti başkanları ile yetinme önderleri ilkin atılmak üzere kentin tekmil dinamikleri, sivil topluluk kuruluşları, muhtarlar ve matbuat kuruluşlarıyla Şanlıurfa’ya hizmet noktasında daim meşveret halinde bulunuyor.

Göreve geldiği evvel aylarda oluşturduğu “Eş Akılla Yarınlara Şanlıurfa Çalıştayı” ve “Halk Günleri” ile murahhas idare anlayışını bilgili kılan Vali Salih Ayhan, amme kurum ve kuruluşları, muhtarlar, iz grubu toplantıları, mahalle, köy, merhale ziyaretleri ile Iş yerlerindeki esnafa kadar kentin rastgele noktasındaki bireylere ulaşarak ihtiyaç ve sorunları bir numara ağızdan tespit ediyor. Maden ile mücadeleden eğitime, sağlığa, tarıma, ekonomiye, turizme, ekin ve sanata büyüklüğünde önceliğine aldığı eksiksiz projeler konusunda ilişkin bakanları ülfet etmekle kalmayıp kente üstelik nida edip durumunda tespiti sağlayıcı Vali Salih Ayhan’ın çabaları kente verilen hizmetleri değme geçen çağ daha bile yükseltiyor.

Eğitime 2,5 bilyon TL’lik envestisman

“Önceki Terbiye” diye niteleyerek, kentteki eğitim bilimi seviyesinin yükselmesi için okulların fiziksel enfrastrüktür ihtiyaçlarını önceliğine düz Vali Ayhan, video konuşma marifetiyle umum okul müdürleri ile uygun görüşmeler yapıyor. Vali Ayhan, eğitimde fiziki altyapının güçlenmesi amacıyla 2.5 milyar TL’yi bulan yatırımların faaliyete geçmesiyle öğrencilere elan mübarek eğitim tedrisat müjdesini bile vererek hem eğitimcilerin hem bile öğrenci ve velilerinin yüzünü güldürdü.

“Urfa okuyor”

20.6 gözyaşı ortalaması ile Türkiye’nin sunu dinç nüfusuna eş Şanlıurfa’dahi bala ve gençlere müteveccih projeleri önemseyen Vali Ayhan’ın hayata geçirdiği “Urfa Okuyor” projesi çerçevesinde bugüne kadar ülke genelinde rastgele kamer 10 bin nüsha olmak için bütün 100 bin nüsha mektup, çocuklarla buluştu.

“Şanlıurfa’nın evlatları geleceğe yetişiyor”

“Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizdir” diyen Vali Ayhan, “Şanlıurfa’nın Evlatları Geleceğe Yetişiyor” projesi ile burs seferberliği başlattı. 15 Ilk Teşrin 2022 tarihi itibariyle başvuruları alınan proje çerçevesinde, 2022-2023 terbiye talim yılında vacip şartları haiz, Şanlıurfalı olup site dışında lisans eğitimi alan kız öğrencilere bindi sağlanacak.

Metal ile savaş

Esrar istimal yaşının giderek düştüğü kentte çocuk ve gençlerin geleceklerini karartan tacirlerle biaman ayrımsız mücadele başlatan Ilbay Ayhan’ın “Kökünü kazıyana kadar bitmeme” emri verdiği onlarca cerrahi müdahale başarıyla sonuçlandı. Ilbay Ayhan’ın, “Hiçbir kaba odağın gençlerimizin geleceğini çalmasına muadele ile cevaz vermeyeceğiz” şeklindeki sözleri ailelere cesaret verirken mızrap ile mücadeledeki kararlılıklarını ortaya koydu.

Kentin turizmi gelişiyor

Güneydoğu Anadolu’nun benzersiz bir tarih zenginliğine topluluk Peygamberler Şehri Şanlıurfa’nın “2023 yılı Turizm Kenti” seçilmesinin ardından turizm konusundaki çalışmaların startını veren Vali Ayhan, “İslam İşbirliği Teşkilatının Bakü’birlikte gerçekleştirdiği 11’inci Turizm Bakanları Konferansında 4 ülkenin adayı arasından Şanlıurfa’nın 2023 Yılı Turizm Kenti” seçilmesinin avantajını yer ongun şekilde değerlendirmek üzere cemi ilişik birimleri harekete geçirdi. Ilbay Ayhan, bünyesinde Unesco Dünya Mirası barındıran Şanlıurfa’nın tarihi değerlerinin korunması ve gerekseme mahsus yerlerde lazım restorasyonların yapılması konusundaki çabaları, şehir turizmin gelecekteki konumuna dair umutları arttırdı. Balıklıgöl Platosu için hazırlanan projeyi da hayata geçiren Vali Ayhan, “Şanlıurfa’mızı yekpare dinamikleriyle alay malay genişlik mebzul şekilde temaşa ederek, acun turizminin yetişkin merkezlerinden olması amacıyla çalışacağız” dedi.

Tarımda üretim hamlesi

“Şanlıurfa’mızın geleceğini üreterek şekillendirmede kararlıyız” diyen Ilbay Ayhan, tarımdan hayvancılığa kadar birçok işletmeyi görüşme ederek, ihtiyaçları tayin etti. Hayvancılık başta kalkmak amacıyla kırsalda 16 sektördeki yatırımlara yüzdelik 40 – 70 oranında armağan desteği müjdesini veren Ilbay Ayhan, çiftçiler ve yetiştiricilerin gönlünde üstelik yer edindi. Vali Ayhan, kentte hep 562 projeye 451 milyon 500 bin TL hibe sağlandığını açıkladı.

Üreticinin ve yatırımcının yanında

TKDK tarafından desteklenen benzen işleme ve fıstık İşleme tesislerini gezerek, moral ve motivasyon da sağlayan Ilbay Ayhan, “Yatırımcılarımıza seçme antlaşma destek olmalıyız kim ilimizde üretilen değerler gine ilimizde işlenerek katma değeri erdemli mahsulat adına pazara sunulabilsin” ifadelerini kullandı.

Sanayiye yatırım

Kentlerin ve büyüklük ekonomisinin kalpleri durumundaki birleştirme uran bölgelerinin öneminin bilincinden hareketle bu bölgeleri görüşme ederek istişarede kâin Vali Salih Ayhan, Kombinasyon Uran Bölgesi ile Gıda İhtisas Organize Uran Bölgesindeki yatırımlara öncülük ediyor. “Yerey üzere su hangi ise ekonomi amacıyla dahi sanayi odur” diyen Ilbay Ayhan, bölgede 113 fabrikanın inşaatının 90 fabrikanın ise izin işlemlerinin bitmeme ettiği belirtti. YİKOB, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve belediyelerin desteğiyle 13 bakir fabrika ile 12 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getiren Vali Ayhan, kenti pabuç sektöründe da ayraç site haline getireceklerini kaydetti.

“Şanlıurfa kombinasyon uran bölgelerine akarsu sevk projesi”

Vali Ayhan, Şanlıurfa Organize Endüstri Bölgesi, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Uran Bölgesi ve Gıda Sanayi Bölgesinde su ihtiyacını karşılayacak olan projenin birlikte startını verdi. OSB’bile zindelik gösteren firma ve çalışanlarının yaşadığı akarsu probleminin giderilmesi ve gelecekteki su taleplerinin karşılanması amacıyla çaba harcayan Vali Ayhan, OSB Genişletme Projesinin da müjdesini verdi. Ilbay Ayhan, Şanlıurfa OSB üzere Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığından kâm edilen 2 bin hektar tevsi talebinin onayladığını açıkladı.

Birlik ve muadele vurgusu

“Sunu büyük zenginliğimiz temas ve beraberliğimiz” diye, kentteki huzurun ve esenliğin öncülüğünü fail Vali Salih Ayhan, “Şanlıurfalılarımıza hizmet amacıyla ilimizde olmak istenen rastgele projeye rastgele zaman destek olacağız. kardeşlik ile ilimizin birlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışacağız” dedi.

” Fırat’ın çocukları takımına ehil çıkıyor”

Şanlıurfa’nın devlet sınırlarında eğitim bilimi ve öğretimini sürdüren, özellikle rustik kesimde dinamik dezavantajlı çocukların el genelindeki tarihi ve kültürel zenginliği sadece meslek kitaplarında gördüklerini tespit eden Vali Ayhan, “Fırat’ın Çocukları Takımına Cemaat Çıkıyor” projesini hayata geçirdi. Şanlıurfa’nın 13 ilçesini kapsayacak ve asgari 14 hafta sürecek bu proje ile 14 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Öğrencilerin, Göbeklitepe, Balıklıgöl, Haleplibahçe ve Mozaik Müzesini gezip, 11 Nisan Stadyumunda Şanlıurfaspor’un maçlarını izleyerek 1 Ilk Teşrin 2022 tarihinde başlayan proje, 30 Haziran 2023 tarihine kadar sürecek. Spora ve sporcuya verdiği değerle birlikte Şanlıurfalıların gönlünde düzlük edinen Ilbay Salih Ayhan, kamu halkı kentin takımına eş çıkmaya ve maçları izlemeye davet ederken, pakt yönetimleriyle üstelik arada bir tıpkısı araya gelerek, sporu ve sporcuyu teşvik ediyor. – ŞANLIURFA

Share: