Giresun’da 160 metrekarelik tesisten 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihracatı

Giresun’üstelik azamet desteğiyle 160 metrekarelik alana fındık pili, sızgıt ve paketleme tesisi kuran Tuncay Ateş Parçası, 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihraç ediyor.

Giresun’un sahile yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Güce ilçesinde yaşayan ve senelerce gemilerde fariza işleyen 4 bala babası Becerikli, ilçede fındık melez, kavurma ve paketleme tesisi kurmaya karar verdi.

KOSGEB’den bile destek düz Ateş Parçası, 2020’dahi 160 metrekarelik iş hesabına makinelerin kurulumunu yaptı. Bir yılın ilkgüz ayında de “Fındıkal” markası adı altında paketli fındık ve fındık ezmesi üretimine başlayan Mahir, karı fertlerince işletilen firmayla ürünlerini Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Tren ve Dubai’ye ihraç etmeye başladı.

Maharetli, AA muhabirine, tafsilatlı yıllar hakeza aynı kuruluş kurmayı tayf ettiğini ve bunu gerçekleştirdiği üzere mutlu olduğunu söyledi.

6 ülkeye dış satım gerçekleştiriyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğine uzuv olduğunu ve bu yıldan itibaren dahi ihracata başladıklarını dile getiren Becerikli, şöyle konuştu:

“Girişimlerimiz sonucu Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Katar ve Dubai’de aksiyon bağlantıları kurduk. Bu ülkelere ihracat yapmaya başladık. Bugüne büyüklüğünde da 20 tonun üstünde paketli fındık ve fındık ezmesini bahis konusu ülkelere gönderdik. Basit ölçekli benzeri işletmeyiz. Kapasitemiz ölçüsünde bile yeni siparişlerin hazırlanması süreci devam ediyor. Hedefimiz rastgele sabık yıl dış satım rakamlarını tasarruf etmek.”

Giresun kalite fındığına haddinden fazla hassasiyet, ilgi gösterdiklerini anlatım eden Maharetli, “Giresun kalite fındığının farklı olduğunu dünyanın yeryüzü ücra köşesine büyüklüğünde açıklamak istiyoruz. Bunu başardık mı? Şu ana büyüklüğünde başardık. Bu fındıklar buradan çuvallarla satılmıyor. Buradan 250-500 gram ve ayrımsız kilo kendisine satılıyor. Zira Giresun nitelik fındık elmastan daha nadir. Dünyanın arz bulunmaz gıdası. Biz bunun bilincinde kendisine istihsal yapıyor ve ürettiğimiz ürünleri bu bilinçle atıyoruz.” dedi.

“Hele Avrupa ve Gündüz Feneri ülkelerinde düzenlenecek azık fuarlarına katılacağız”

Güce üzere süfli bire bir ilçeden fındık ihracatı gerçekleştirmekten gurur duyduğunu dile getiren Becerikli, “Tezyifkâr ölçekli benzeri firma olmamıza rağmen yıpranmamış devlet hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren özellikle Avrupa ve Fellah ülkelerinde düzenlenecek azık fuarlarına katılacağız. Markamızı bu coğrafyalarda öncelemek, elan açık kitlelere ulaşmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Usta, istihsal alanının büyütülmesi ve ürün portföyünün artırılmasını amaçladıklarına bel ederek, değirmencilik hizmeti de verdikleri tesiste bölgede üretilen fındıkların kırımı, kavrulması ve paketlenmesi işlemlerinin bile yapıldığını aktardı.

Yordamlı’nın oğlu Kürşat Alper Mahirane birlikte eş işletmesine bindi sağladığını vurgulayarak, “Gelişmemiş süre içerisinde kebir ara aldık. Hedefimiz vardı, bunları başardık. Kullanılmamış hayalat kuruyoruz. Bunlar doğrultusunda ilerliyoruz.” diye konuştu.

Share: