Sivas’ta Ekim ayı ihracatı 7 milyon 190 bin dolar namına gerçekleşti

Sivas Ticaret ve Endüstri Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ta Ekim ayında yapılan ihracatın önceki yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 62,28 artışla 7 milyon 190 bin dolar namına gerçekleştiğini söyledi.

“İlimiz ve ülkemiz adına muştulu”

İhracatta artışın sevindirici olduğunu tabir fail Eken, “2021 yılının Ilk Teşrin ayında ihracatımız 4 milyon 430 bin dolar kendisine gerçekleşti. Bu yıl ise tıpkı dönemde yüzdelik 62’lik artışla 7 milyon 190 bin dolara ulaşıldı. 2021 yılının 10 aylık döneminde ihracatımız toplam 59 milyon 52 bin dolar iken bu yılın ayrımsız döneminde 77 milyon 944 bin dolara ulaştı. Artım oranımız yüzdelik 31,99. 2021 yılında hep ihracatımız 71 milyon 713 bin dolardı. 2022 yılının 10 ayında bu nicelik geçildi. Bu format ilimiz ve ülkemiz adına müjdeli. İhracatımızın artmasını sağlayan, temas ant gövdesini taşın altına koyan firmalarımızı, gelişim insanlarımızı kutluyorum” diyerek konuştu.

“Sivas’ın ihracatının artması Demirağ OSB’dahi üretimin başlamasıyla gerçekleşecek”

Sivas’ta ihracatın artması noktasında icraat yaptıklarını rapor fail Başbuğ Eken, “ihracatta üyelerimize yıpranmamış pazarlar monte etmek üzere türlü görüşmeler, toplantılar düzenliyoruz. Kazakistan, Özbekistan, Filistin, Hollanda kabilinden birçok devlet ile bu çalışmaları yaptık, yapmaya bitmeme edeceğiz. Sivas’ın ihracatının artması Demirağ OSB’de üretimin başlamasıyla gerçekleşecek. Demirağ OSB’bile yekpare fabrikalara üretime başladığında inanıyoruz ki ihracatımız 1 milyar dolara çıkacak. Ayrıca 1. OSB, Gemerek ve Şarkışla OSB’lerin dahi Hava Merkezine alınması üzere bile mücadelemizi ve taleplerimizi sürdürüyoruz. Sivas’ta işsizliği izafe etmek amacıyla bağlanak ve kardeşlik içerisinde çalışmaya bitmeme edeceğiz. Şehrimizi türe ettiği yere bütün gelişigüzel çalışacağız” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: