SU ALTI HEYKEL GALERİSİ’NİN İLK ZİYARETÇİSİ ŞAHİKA ERCÜMEN OLDU

BALIKESİR’in değerleri ve mitolojik kahramanları, Gömeç Gemiyatağı ve Tilki Yoğun’nda oluşturulan Akarsu Altı Yontu Galerisi’nde dalış tutkunları üzere sergileniyor. Heykellerin önce ziyaretçisi olan Dünya Azade Dalış rekortmeni Doruk Ercümen, “Heykeller suyun altında haddinden fazla henüz gururlu görünüyor” dedi.

Balıkesir’in değerleri temasıyla, heykeltıraşların elinde şekillenen Marmara mermerleri, Veli Denizi’nin genişlik fena hâlde koylarından olan Gömeç ilçesi Narven Mahallesi’nde mevcut Gemi Yatağı Yoğun ve Tilki Derin karşısında su şeş güzellikleriyle buluştu. Heykeller, şehrin kültürel mirasını geçmişten günümüze taşıyarak Balıkesir’i tamam dünyaya tanıtacak. Sanatçıların; Ömer Seyfettin’den Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a, Zerrin Kız’dan Seyit Onbaşı’ya, zeytinden kuzuya, kadar Balıkesir’in bir nice değeri ve mitolojik karakterlerinin yontulduğu heykeller, bodur ayrımsız süre önce 18 ve 22 metre derinliklerde oluşturulan alanlara indirildi. Antrparantez belirlenen noktalara atılacak yapay resifler ile su şeş dünyasının çeşitlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor. Binlerce domestik ve yabancı turisti ağırlaması muhtemel su şeş galerisi ile Balıkesir, dalış meraklıları amacıyla tıpkı elektrik merkezi haline gelecek.

DÜNYA REKORTMENİ AKARSU ALTI YONTU GALERİSİ’NDE

Plonjon tutkunlarının gözdesi olacak Gömeç Akarsu Altı Heykel Galerisi’nde tıpkısı dahi sürpriz tıpkı dalış gerçekleştirildi. 28 Teşrinievvel 2019 tarihinde Mersin Ağacı Gilindire Mağarası’nda yaptığı dalışta, paletsiz kategoride bir tane nefeste 100 metreye dalarak, 90 metre sınırındaki acun rekorunu kıran Şahika Ercümen, Gömeç Akarsu Altı Yontu Galerisi’ne dahi dalarak etkinliğe destek verdi.

Şahika Ercümen, “Açıkçası ben burasını görünce çok etkilendim. Balıkesir’in değerleri ve mitolojik karakterler çok domuzuna ergin. İDA’dan Roma’ya diyoruz. Heykeller suyun altında haddinden fazla elan cazip görünüyor” dedi.

‘BALIKESİR, DALIŞ SPORLARININ MERKEZİ OLACAK’

Akarsu altı dünyasının flora, fauna ve kazı bilimsel firez varlıklarını vira etmek, filme kabul etmek ve fotoğraflamak gayeli namına gerçekleştirilen tanıtım, sportif ve eğitim bilimi gayeli dalışlar ile kıyıda sunulan konaklama ve ağırlama hizmetlerini içine düzlük ‘Gömeç Akarsu Altı Yontu Galerisi’, Balıkesir’bile dalış turizmini geliştirme ve sportif balıkçılığı sübvansiyon noktasında üstelik heybetli bir kadem olacak.

12 AY TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Cenup Marmara Kalkınma Ajansı, Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi ve Burhaniye Ticaret Odası gelişim birliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, Dünya Serbest Plonjon Rekortmeni Doruk Ercümen, Marmara Şehremini Süleyman Aksoy, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, çekicilik müdürleri Edremit ve Burhaniye Tecim Odası temsilcileri katıldı.

DALIŞ TUTKUNLARI KÜL DEĞERLERİ GÖREBİLECEK

‘Gömeç Su Şeş Statü Galerisi’nin; Balıkesir’in tanıtımı, ticareti ve turizminin 12 kamer sürdürülebilir olması üzere yaptıkları etkinliklerden tıpkı tanesi olduğuna dikkati calip Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, akarsu altına indirilen heykellerin hepsinin Marmara Adası mermerlerinden yapıldığına dikkat çekti. Dalış tutkunlarını denizin altında zenginlikleri görmeye nida eden Yılmaz, “Tığ denizimizi önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda de dünyaca adlı al mercanlarımızı tekrar teşrikimesai ile koruması üzere kullanılmamış projemizi hayata geçirdik. Dalış tutkunları de güdük bire bir sürede yontularak denizin dibine indirilen mitolojik ve bugünün kahramanlarını yansıtan heykellerimizi görebilecekler. Burada değişik bire bir turizm olacak. Bu galerimiz Gömeç’imize çok şey katacak. 115 kilometrelik alanda de yapay resiflerimizi atarak su altı dünyasının çeşitlenmesini ve bu sayede insanların istedikleri noktalarda dalmalarını ve denizimizin zenginliklerini görmelerini istiyoruz” dedi.

FARKLI PAYDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ

Bugün haddinden fazla değişik bire bir ortamda çok ayrımlı ayrımsız etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise “Dünya rekortmeni Doruk Ercümen hanımın etkinliğe katılması etkinliğimizi elan da güzelleştirdi. Genişlik kuzeyden yer güneye kadar ayrımlı paydaşların tıpkısı araya gelerek hakeza bir işi ortaya çıkarması çok güzel bire bir olay. Balıkesir’da tığ bu işi sunma iyisini yaparak markalaştırabiliriz. Buradan de dünyaya çokça iyice aynı niyet veriyoruz. Tam paydaşlar emsal aynı çalışma gerçekleştirdi. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: