Sudanlı General Hisse Senedi, ülkenin değişmezlerine zarar verebilecek herhangi bir maddeyi onaylamayacaklarını söyledi

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah ahali-Senet, “Silahlı Kuvvetler, halihazırdaki siyasi sürecin nihai ittifak aşamasında ülkenin değişmezlerine beis verebilecek seçkin maddeyi onaylamayacak.” dedi.

Sudan ordusundan yapılan açıklamaya bakarak Senet, ülkenin kuzeyindeki Şendi kentinde mevcut Ahali Meakil askeri üssünde cıvıl cıvıl mensuplarına hitap etti.

Belgit, 5 Boşluk’ta cıvıl cıvıl ve siviller arasında imzalanan, bakir intikal dönemini başlatacak, sivil hükümet ve demokratik seçimlerin yolunu açacak “söve anlaşma”evet değinerek, “Çerçeve uyuşma, kimseyi dışlamadan umum Sudanlıların çıkarınadır. On Paralık kimse zat çıkarları amacıyla onu gasbetmeye ve gücü yeniden ele geçirmeye çalışmamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Devam fail sürecin, ülkeyi küçük ileriye taşıyabilecek hür tıpkı hükümete götürmesini istediğini tamlayan Hisse Senedi, “Silahlı Kuvvetler, halihazırdaki siyasi sürecin sonuncu inikat aşamasında ülkenin değişmezlerine engel verebilecek seçkin maddeyi onaylamayacak.” diyerek konuştu.

2019’dan bu yana dingildeklik sürüyor

Sudan’da avlu pahalılığı kaynaklı kitlesel ahali protestoları sonucu başlayan Meyan Devrimi (2018) ve ordunun müdahalesi sonucu 11 Nisan 2019’da 30 almanak Ömer ahali-Beşir iktidarı sona evliya, sonrasında kurulan asker-sivil kuma geçici hükümetleri ise koyu anlaşmazlıklar dolayısıyla kalımlı olmamıştı.

Sudan ordusu, asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’de sivil yönetime halk koymuş, alışılmamış nakız zar ederek Başvekil dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Parlamentodan, etkili hükümetten ve başbakandan yoksun ülkede, krizi çözmek amacıyla 10 Kasım’da ordu ile siviller beyninde “esas mutabakata” varılmıştı.

Cıvıl Cıvıl ile sivil gruplar beyninde bölgesel ve arsıulusal tarafların himayesinde yapılan etraflı görüşmeler sonucu iki canip, politik çerçeve kesim imzalanması konusunda uygun kalmıştı.

Çerçeve anlaşmanın, önümüzdeki günlerde sonuncu barışma ile teyit edilmesinin arkası sıra, başbakanın belirlenmesi ve hükümetin kurulması ile iki yıllık yeni geçiş dönemi başlayacak.

Share: