“Sülale Diş Hekimliği” uygulaması 3 uçman ilde başlıyor

Esenlik Bakanlığı, 0-12 yaş füru için havari kenar ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere Eskişehir, Kırşehir ve Karabük”te “Karı Dişçilik” modelini pilot uygulama kendisine başlatacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça tıpkısı süre evvel üç uçman ilde hayata geçirilmesi planlanan “Ev Diş Hekimliği” modeli ile ilişkin hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Ocak hekimliği sistemi ile analog bire bir benzer olan “Sülale Diş Hekimliği”, evvel olarak uçman il seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanacak. Vekillik, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle alay malay bitmeme fail otama edici dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin yanında hele çocuklar için önem haiz “havari munsap ve diş sağlığı” çalışmalarının bulunan sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolay erişilmesi ve 0-12 yaş aralığındaki cümle çocukların tınlamalı diş kontrollerinin yapılması gibi olacak.

e-Bilek Damarı üzerinden strateji imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için madun çatı çalışmalarını de sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Doktor Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının cemi dudak ve diş sağlığı tarama sonuçları ve izleme randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken engelleme imkanı olabilecek.

Diş Hekimliği Bilgelik Hile Sistemi üç ilde karı diş hekimlerinin erişimine açıldı

Vekâlet, bu çalışmalarla birlikte dişçilik randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha önce yapılan tetkiklerine olağan bire bir şekilde erişebilmesine imkân tanıyacak Diş Hekimliği Vukuf Dümen Sistemi Projesini üstelik bitmeme ettiriyor.

Analiz, dizayn, yazılım ihya, test ve yetişek çalışmaları tamamlanarak yayına alınan herkes, uçman uygulama kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te sülale diş hekimi kendisine belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

Share: