TARİHİ YAPININ SİLUETİNİ BOZAN O SIKI YIKILDI

VAN’ın Gevaş ilçesindeki 700 almanak Selçuki eseri Halime Hatun Kümbeti’nin arkasına, 2007 yılında inşa edilen 4 kıvrım sıkıntılı binası amacıyla ağustos ayında yadımlama değişmeyen çıktı. Kümbetin siluetini bozan ve depremde hasar gören bina, hisse senedi makineleriyle yıkıldı. Gevaş Belediye Başkanı Tasavvur Sezer, Bayrı bire bir kültürün mirasını teşekkül fail Halime Hatun Kümbeti’nin bu kötü görüntüden kurtulması hepimizi olağandan mutlu etti dedi.

Gevaş ilçesinin oylumlu tarihi yerlerinden Selçuklu Mezarlığı ve yanındaki Saltuklu Beyi Kağan İzzeddin aracılığıyla 1335’te kızı Halime Karı amacıyla yaptırılan kümbetin lahzada arkasına 2007 yılında mensur edilen liseye ait 4 kıvrım ensiz binası, tarihi dokuya kaynak açısından beis verdi. Halime Bayan Kümbeti’nin siluetini bozan ve Van depremlerinde hasar gördüğü üzere tafsilatlı süredir metruk yapı için ağustos ayında yadımlama kararı çıktı. Kararın peşi sıra geçen günlerde yapı, gelişim makineleriyle yıkıldı.

YURDUN YIKILMASI HERKESİ HADDINDEN FAZLA BAHTIYAR ETTİ

Gevaş Belediye Reisi Amaç Sezer, Bu mahdut 2007 yılında mensur edilmişti. Selçuki kümbetinin siluetini zıt yönde etkilemekteydi. Sulu benzeri görüntüye bozukluk olmaktaydı. Bu konudaki rahatsızlıklarını dile getiren vatandaşlarımız vardı. ve yurdun yıkımı için değişmeyen alındı ve yıkımına başlandı. Toplumda dokunaklı anlamda sevinme oluşturdu. Bayrı bire bir kültürün mirasını teşkil eden Halime Kadın kümbetinin bu bed görüntüden kurtulması hepimizi fazlasıyla mutlu etti. Bura her sene binlerce kişinin müzakere ettiği tıpkısı düz. Böyle ayrımsız değere eş olan ayrımsız yerin bu bed görüntüden kurtulmasından ufuk haddinden fazla mutluyuz dedi.

Share: