Türkiye’nin çağ paneli üretiminde hedefi dünyada 2. girmek

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin dünyada 3. büyük zaman paneli üreticisi konumunda olduğunu belirterek, “İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren acun 2.’si kalkmak.” dedi.

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesinde gün enerji paneli üreten tıpkısı fabrikanın ilişik binasının açılış törenine katılan Varank, kentte yapılan yatırımları durumunda gördüklerini ve konuşma ettiklerini söyledi.

Açılışı yapılan çağ erke paneli tesisinin eke olduğunu belirten Varank, “Türkiye’bile ciddi benzeri yatırımı bundan yıllar önceki hayata geçirmiş bire bir firmamız. Amiyane Kırıkkale’birlikte bu işi hedefini alıp envestisman yapmasını ego çok mehabetli buluyorum. Zaman açılışını yaptığımız kasılma, 750 megavat gündüz panelini önce etapta üretecek. Fabrikanın tamamlanmasıyla 1,5 gigavatlık tıpkı kapasite oluşacak.” diye niteleyerek konuştu.

Fabrikanın özge bölümünde yaklaşık 500 megavatlık bir üretim olduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye şu anda dünyada 3. nazik tarih paneli üreticisi konumunda, yaklaşık 8 gigavatlık devir paneli üretiyoruz. İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren dünya 2.’si olmak. Mümasil zamanda Almanya’ya gittim. Rüzgar enerjisi kongresinde tıpkısı istişare yaptım. Türkiye’nin kabiliyetlerini anlattım. Tehlikesiz olun oraya mevrut misafirler, az buçuk ağızları boş tıpkı şekilde bizi dinlediler. Türkiye’nin rüzgardaki, güneşteki potansiyelini bilmiyorlar. Biz yatırım, istihdam, üretim, dış satım… Bu mottoyla Türkiye’yi kalkındırmak amacıyla himmet ediyoruz. Burada birlikte sunma balaban destekçimiz tabii hür teşebbüs ve müteşebbislerimiz.”

Türkiye’bile yatırımların artarak devam ettiğini vurgulayan Varank, Kırıkkale’bile faziletkâr teknolojili bire bir tesisin kurdelesini keseceklerini, ROKETSAN ve MKE’nin Kırıkkale’dahi nazik bir envestisman yapacağını dile getirdi.

Bakan Varank, Türkiye’nin bu tuhaf yatırımlarla kalkındırılacağını anlatarak GES tesisi açılışında emeği geçenlere teşekkürname etti.

Açılışta fabrika sahibine, “Diyorlar ki ’20 senede sizin iktidarınızda memlekette uran mi kaldı? Hepsini bitirdiniz.’ Sen bu soruya ne cevap verirsin?” diye niteleyerek soran Varank, yatırımın 2011’bile ve özlük iktidarları döneminde yapıldığı yanıtını aldı.

Varank ayrıca üretime ve sanayiye bindi verdiklerini bile sözlerine ekledi.

Kurdele kesiminin ardından fabrikayı gezen Varank, tesisteki makinelerin işleyişi üzerine yetkililerden vukuf aldı.

Share: