Valilik yardım portalı oluşturdu, depremzede çocuktan ders kadar çizgi geldi

Amasya Valiliği, kente mevrut depremzedelere arkalama üzere internette ‘amasyaseninle’ adlı ana kapı oluşturdu. İlk murat ise tıpkısı depremzede çocuktan mevrut ‘mektup seti’ oldu. Görenleri içli ders kabilinden çizgi benzeri hayırsever tarafından eksik saat ortamında karşılandı.

Ağır yıkıma ve binlerce birey kaybına misil açan Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu 10 ilden Amasya’evet mevrut 5 binden aşkın vatandaşın ihtiyaçlarının yardımseverlerin da desteğiyle karşılanması için internette oluşturulan portaldan önceki faydalanan, çokça sevdiği kitapları depremde hasar gören evlerinde kalan 10 yaşındaki Malatyalı Hamit Melik Kaygusuz oldu. Üye olduğu sistemden çocuğun betik talebini gören Yasemin Özdemir satın aldığı kitap setini ulaştırdığı çocuğun yüzünü güldürdü. Çokça çalışıp bilge ya de savcı doğmak talip Kaygusuz ve ailesi duygulu Amasya halkına teşekkürname etti.

Amasya’evet 5 bin 114 kişi geldi

Amasya Ilbay Vekili Bekir Sıtkı Keder, yazılımı ve altyapısı ağız ağıza kendilerinin geliştirdiği bu uygulamayla yer sarsıntısı bölgesinden gelen tam vatandaşların ümit ve ihtiyaçları çok elan hızlı aynı şekilde giderilebileceğini düşündüklerini açıkladı. Facia bölgesinden Amasya’ya mecmu 5 bin 114 kişinin geldiğine değinen Dağ, “Teavün ve dayanışmaya yer çokça gerekseme duyulan bu dönemde fahri hemşerilerimizin da misafirlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermeleri bu uygulamayla kolaylaşacaktır” dedi.

Bilgileri AFAD’a mukayyet depremzedeler ve hayırseverlerin başvuruları ile kentteki konaklama alanları gibi bölümlere zahmetsiz erişilebilen sistem hakkında eş güdümcü Oğuzhan Zobu eliyle kentteki gazetecilere bilgiler verildi. – AMASYA

Share: