Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü 249’a yükseldi

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde, karaca ördeğin tespitiyle kuş türü sayısı 249’a çıktı.

Bazı türlerin yaz ve şita aylarını ayrı ayrı geçirmesi zımnında “kuş oteli” adına birlikte adlandırılan ve Reisicumhur Kararı ile “stabil korunacak kırılan alan” olarak tescil edilen Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı arttı.

Altınova Belediye Reisi Pek Oral, karaca ördeğin eklenmesiyle lagündeki kök sayısının 249’a yükseldiğini söyledi.

Kuşlar ortada genişlik çok bağ çekenlerin flamingolar olduğunu belirten Oral, “Bu gölümüzün bundan sonra farkındalık yaratacak tıpkı göl haline gelmesini istiyoruz.” dedi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise yaptıkları serencam kuş gözleminde Türkiye’deki nadir türlerden esmer ördeği (melanitta nigra) kayıtlara geçirdiklerini belirtti. Bülbül, şöyle bitmeme etti:

“Ölçülü boylu, yoğun mülevven bir deniz ördeği olan karaca ördek, lagünün bahir tarafında kıyıdan kestirmece 40-50 metre açıkta iki calip yerine görülmüştür. Karadeniz sahilleri ve Marmara Bölgesi’nde kış göçmeni olan kişmiri ördeğin, toptan kuş bilgi tabanı “e-bird”e (kuşbank) göre Marmara Denizi’nde ikinci kaydıdır. Bu gelişmeleri yerinde korumak, başta flamingolar tevessül etmek üzere bu pir canlıları yakından görmeleri üzere tekmil doğaseverleri alanımıza bekliyoruz.”

Share: