Yozgat haberleri! Yozgat’ta üretilen gözene çerçeveleri Avrupa’ya ihraç ediliyor

Yozgat’ta üretilen gözene çerçeveleri Avrupa’ya ihraç ediliyor

YOZGAT – Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde yılda 600 bin gözlük çerçevesinin üretildiği aynı fabrika, Türkiye pazarının yüzde 35’ine hitap ediyor. Kadınların vahim namına çalıştığı fabrikada birçok aşamadan geçen gözene çerçeveleri, devlet piyasalarının yanında Avrupa piyasalarını de süslüyor.

Türkiye’deki gözene çerçevesi pazarının kısaca yüzdelik 35’ine hitap fail Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesindeki fabrikada üretilen çerçeveler, Türkiye’nin beraberinde Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor.

İşletmeye lif olarak gelen ham maddeler, hem makineler sebebiyle hem de titizce ölçülü ahali işçiliğiyle işleniyor. Kadınların de ağırlıklı yerine çalıştığı fabrikada işçilerin mufassal dokunuşlarıyla şekillenen tel, bir nice aşamadan geçirilerek gözlük çerçevesi haline getiriliyor. Üretimevi 110 çalışanı ile bölge istihdamına ayrıca yaptığı ihracatla üstelik büyüklük ekonomisine balaban katkılar sağlıyor.

İşletmede üretilen ve ‘kırılmaz gözene çerçevesi’ diyerek adlandırılan gözene çerçevelerinin beraberinde henüz geçmiş ithal edilen ‘lazer gözlük’ çerçeveleri birlikte üretilerek Fransa, Almanya, İngiltere ve Rusya kadar Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Üretimevi çalışanlarından Deniz Sicim, “Adamakıllı ve leziz bir meslek. Önceki dar içi ile başladık şimdi ise ancak dışına gözene çerçeveleri gönderiyoruz ve haddinden fazla mutluyuz. Eş içinde çalışıyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz.” dedi.

“Eş ekonomisine ulama sağlıyoruz”

Mufassal yıllar gözene çerçevesi ürettiklerini söyleyen Şerife Canagir ise, “10 yıldır burada çalışıyorum ve gözene imal ediyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Bizim üzere nazik ayrımsız fırsat burası.” Şeklinde konuştu.

Rukiye Öztürk de, “Ayrımsız yıla yakındır burada çalışıyorum. Gözene çerçevesi yapım ediyoruz. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Ev süresince çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünler dar içi ve yurt dışı imalatı, bu şekilde çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Büyüklük ekonomisine katkıda bulunuyoruz”

Firmanın İşletme Müdürü Adnan Karamıstıkoğlu ise, “Türkiye iç piyasasında yapmış olduğumuz gözlükler Türkiye’nin genişlik sağlam kırılmayan gözlükleri diye niteleyerek adlandırılan gözlük çerçeveleri üretiyoruz. Bu gözlükler 18 yahut 24 testten geçiriliyor ve gözlükler kırılmıyor. Bunun yanı sıra haricen ithal ettiğimiz lazer gözlükler ensiz dışından geliyordu. Bundan böyle 4 aydır bunun makinelerini getirdik ve lüzumlu ekipmanlarını sağladık. Bu lazer gözlükleri da özlük bünyemizde üretip mevki ekonomisine katkı sunmaktayız. Sıkı dışına ihracatımız var. Fransa, Almanya, İngiltere ve Rusya gelmek amacıyla Avrupa ülkelerine ihracata başlamış durumdayız. Aylık 50 ila 60 bin beyninde gözlük üretimimiz var. Bunun dörtte üçü dış satım yapılmakta et kafalı kalan dörtte birlik kısmı iç piyasada sunulmaktadır. Bu coğrafyaya hem ülkemize benzeri istihdam ve dirimlik kapısı sağlayarak katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Share: