Yüksekovalı dağcılardan Nehri köyüne ekin turu

Yüksekovalı dağcılardan Nehri köyüne hars turu

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Alpinizm Spor Kulübü Derneği üyeleri, Şemdinli ilçesine sadık Nehri köyüne hars turu düzenledi.

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Alpinizm Spor Kulübü Derneği, temas hafta olduğu gibi bu hafta dahi bölgenin güzelliklerini tanıtmaya bitmeme ediyor. Cengiz Topel Caddesi üzerinde sabahleyin saatlerinde tıpkı araya mevrut 40 yabanlık takım, Şemdinli bölgesine cereyan etti. Bölgede kahvaltı özne toplum örgütü üyeleri, daha sonradan Şemdinli ilçesinin sınırları içerisinde mevcut Bağlar-Nehri köyünde meydan düzlük Kaime Sarayı ve Muallak Taş Köprüsü üzere tarihi yerleri gezerek daha sonra bölgede natür yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Alpinizm Spor Kulübü Derneğinin Başkanı Melik Zanyar Aykut, 40 yabanlık grupla Nehri köyünün fevk tarafında bulunan bölgenin yer büyük karstik mağarası olan alanda yürüyüşe başladıklarını belirterek, “Mağaranın tabanında ve tavanında oluşmuş damla taş ve dikitler pir bir görüntü sunarak bize cezp etti. Mağaranın genişliği tahminî 50-60 metre ve yüksekliği ise 11 metre gibidir. Bu hafta değişik olarak kültür turu tabiat yürüyüşü yaparak bölgenin tanıtılması açısından böyle ayrımsız etkinlik yaptık. In etkinliğimizden sonradan tabiat yürüyüşü, Ferman Sarayı, Muallak Taş Köprü ve çavlan ziyaretiyle sonlandırdık. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Dernek üyesi Serdar Kandaş ise bu hafta Buyruk Sarayı ve Asma Taş Köprüyü gezdiklerini belirterek, “Güçlü bir görüntüye cemaat olan Nehri bölgesi bizi adeta 19. yüzyıla götürmektedir. Kayme Sarayı 1909-1911 yılında Seyit Muhammed Sıddık tarafından yapılmıştır. Muallak Taş Köprü ise 1898 yılında Seyit Muhammed Sıddık vasıtasıyla mamul ve kuzey ile cenup tek taraflı güreşçi köprüsü olmakla alay malay güzelce tıpkısı kaynak sunuyor. Buranın turizme kazandırılması amacıyla elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Share: