Yurt dışındaki Türk işçilerin gelirlerine vergi muafiyeti müteahhitleri mutlu etti

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Muazzez, Türk müteahhitlerin yurt dışında 100 bin Türk işçi istihdam etme hedefine odaklandıklarını belirterek, “Husye kanun kapsamındaki güçlükle dışında müteharrik Türk işçilerin gelir vergisinden muaf olmalarıyla ait düzenleme, bu hedefimize ulama sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Muazzez, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan “Sağlık Vergisi Kanunu ile Kâh Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi”ne ait izah yaptı.

Yasa teklifi kapsamındaki “güçlükle dışında yapılan yapım, onarım, kurgu işleri ile ustalık hizmetlerde çalışan hizmet erbabına, fiilen ancak dışındaki çalışmaları karşılığı işverenin ancak dışı kazançlarından karşılanarak yapılan ücret ödemelerinin dirimlik vergisinden istisna olması”na yönelik düzenlemeyi değerlendiren Eren, sonuç yıllarda ensiz dışı müteahhitlik projeleri artmaya devam ederken bu projeler amacıyla Türkiye’den götürülen işçi sayısının tezce azaldığını bildirdi.

Muazzez, 20 binlerin altına gerileyici Türk iş gücü sayısının vacip düzenlemelerle 100 bine çıkarılması hedefi doğrultusunda ilgilendiren makamlarla dokunaklı icraat yaptıklarını belirterek, müteahhitlerin kalan maliyetler ve yaşanan türel mesail dolayısıyla ağırlıklı kendisine çalışılan ülkeden yahut Uzak Doğu, Afrika ülkelerinden aksiyon gücü istihdam demek zorunda kaldığını ifade etti.

Bu konudaki iki kocaman engelden birinin çıkarılan torba kanun ile aşıldığını vurgulayan Aziz, şunları kaydetti:

“Mahdut dışında henüz çok sayıda Türk işçisiyle gitmek adına ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımızla yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bu yılın ağustos ayında Sıkıntılı Dışı Başarı Ödülleri Töreni’mizde Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’dan yurt dışında Türk hisse senedi gücü istihdamının önündeki engellerin aşılması için adım atılacağı müjdesini aldık. Bu konuda iki cesim sevgili mevcut. İlki, işçilerimizin ücretlerinin benzeri kısmının veya tamamının Türkiye’deki ailelerine ödenmesi yerinde, maatteessüf o şahıslar ülkemizde çalışıyormuş gibi algılanarak gelir vergisi tahakkuk ettirilmesidir. Bu sorunun aşılması üzere gelir vergisi muafiyeti talebimizin bedel bulmasından nazik mutluluk duyuyoruz. Çıkarılan husye kanun ile hedefimize bundan sonra elan yakınız. Kanun kapsamında kabul edilen elverişsiz dışında etkin Türk işçilerin gelir vergisinden muaf olmalarıyla ait kanun bu hedefimize ulama sağlayacak. Sayın Cumhurbaşkanı’mız başta koyulmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanı’mız ile Icra Vekili Yardımcımız ve Gelir İdaresi Başkanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Aziz, sıkı dışında Türk gelişim gücü istihdamının önündeki tıpkı ayrıksı eke engelin ise işçi-çalıştıran uyuşmazlıklarının bazı avukatlık büroları marifetiyle istismar edilmesi olduğunu belirterek, “Akıbet dönemde Yargıtay, açılan haksız davalarda kabil kararlara imza atmıştır. Bunun mezhep haline getirilmesine gerekseme duyulmaktadır. Ayrıca Adalet Bakanlığımız de bambaşka ülkelerdeki işlerle ait bu makule davalar amacıyla Ankara ve İstanbul’birlikte bazı mahkemeleri duygu mahkemesi adına belirler ve diğer mahkemelerde açılacak bu soy davaların bu mahkemelere aktarılmasını sağlarsa, konunun stabil çözüme kavuşması, ait ülkelerin mevzuatına bilgili bu mahkemelerin verecekleri kararların adil olması sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share: