Yutma güçlüğü calip Akalazya hastaları endoskopik yöntemle tedavi ediliyor

Yutma güçlüğü çeken, dinsiz gıda yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Soylu Fazıl Site Hastanesi’nde endoskopik otama yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin değişik illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Şehir Hastanesi’ne mevrut hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu ve ekibince makbul Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik otama yöntemiyle onma bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Bahtiyar Muhammedoğlu, AA muhabirine, kemirmek borusunun işkembe tarafındaki madun özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki fesat nedeniyle cani ve nakit besinlerin mideye palas geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını tamlayan Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi üzere kullandıkları yöntemin çok bir iki merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin farklı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’dahi sağlık hizmetlerinin çokça gelecek seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya nadir tanıdık tıpkı hastalıktır. 100 binde bir ila yedi hayat ortada rastlanan bire bir hastalıktır. Tanısı da tedavisi da zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan mevrut hastalarımız var. Yaklaşık 10 yıl öncesine büyüklüğünde iyileştiren, palavra dilatasyonu kadar yöntemler kullanılıyordu fakat günümüzde endoskopik tedavi yeğleme ediliyor. değme kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan bir yöntem. Bu işlemlerden sonra hastalar çokça abat kemirmek yiyebiliyor, çokça abat akarsu içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyen süreçte sayrılarevi bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun da Türkiye’bile bir geçmiş olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den tedavi için Kahramanmaraş’a gelen Hasan Tevazulu, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, muhtelif hastanelerde değişik tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına çıkar yol bulamadığını anlattı.

Tedavi amacıyla arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Tevazulu, şöyle dedi:

“10 devir önce POEM operasyonu geçirdim. Tanrı’a şükür şu zaman dimdik, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Zaman da nasipse taburcu oluyorum. Allah devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri akarsu ile içtim bütün akarsu ile yedim. Su olmadan hiçbir işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu de su olmadan yiyip içemiyordum. En böylelikle araştırmalarım neticesinde Bahtiyar doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla yeniden hayata döndüm.”

Hastalardan Felek Ibdai de İstanbul’dan geldiğini ve elan ilkin ayrımsız ameliyat geçirdiğini fakat umum anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada birlikte tıpkısı faaliyetler geçirdiğini tamlayan Özgün, sağlığının değme sabık periyot daha iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: