Ziyalı Uran Odası’nda ‘yerli malı’ uygulaması

Ziyalı Uran Odası Yönetimi, ‘yerli malı uygulaması’ başlattı. Geçtiğimiz kamer göreve başlayan Işıklı Endüstri Odası Umumi Heyet, misafirlere şeker hastalığı evet de çikolata adına Okumuş’ın milli ürünü ballıdarı ikram ediyor. Aplikasyon ile hem Aydın’ın milli ürünü incirin tanıtımı yapılırken hem üstelik ilin ekonomisine üstelik katkı sağlandığı belirtildi.

Türkiye’nin koskocaman ihraç ürünleri beyninde saha düz ve ülke ekonomisine almanak ortalama 3000 milyon dolar girdi sağlayıcı incirin daha dimdik olduğu amacıyla şeker yahut çikolata namına ikram edilmesini öneren Okumuş Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, “Bizim kültürümüzde misafire lezzetli türü kayıt ağırlama etme geleneği vardır. Nedense bu ikramlar talih genelinde olduğu kadar incirin anavatanı Aydınımızda birlikte şeker ve çikolatadır. Asıl sütünden sonraları sunma müfit yiyecekler beyninde yer düz Aydınımızın milli ürünü incirin ikramlıklar arasında yeterince düzlük almadığını görüyoruz. Bu nedenle Aydın Uran Odası kendisine misafirlerimize çikolata, şeker hastalığı ve özge tatlılar adına incir izzetüikram ika kararı aldık. Kültürlü’daki tamlık hava ve kuruluşların birlikte vatandaşlarımızın dahi misafirlerine incir ikram etmesini öneriyoruz. Bu uygulama özellikle keyif gelmek amacıyla ilin ekonomisine dahi cesim yardım sağlayacaktır” dedi.

İncirin Münevver’a Allah Vergisi tıpkı şımarıklık olduğunu ve bire bir zamanda dört kutsal kitapta da adından söz edilen kutsal aynı yemiş olduğunu belirten Aydın Sanayi Odası Sedir Başkanı Gökhan Maraş, “Ziyalı adına cemaat olduğumuz zenginliklerin farkına varmamız gerekiyor. Vazıh’da incir yaklaşık 50 bin ailenin uyuşma kaynağı olduğu üzere ilin en eke ekonomisini oluşturur. Tığ önceki kişi değerlerimize erbap çıkmalıyız. Bugün inciri töz manada tanıtımını yapmış olsak Aydın’ın inciri kilo ile değil gram ile felah niyetine tüketilen benzeri nişane peki. Bu nedenle misafirlerimize şeker hastalığı, baklava, çikolata gibi mütenevvi şekerlemeler ikram etmek yerine incir ağırlama edilmesini öneriyoruz. Okumuş Endüstri Odası kendisine tığ ikram malzemesi kendisine incirimizi tercih ediyoruz” dedi. – AYDIN

Share: