Zonguldak’ta denize giden adamda milyonda tıpkı tanıdık “yunak ödemi” meydana geldi

İstanbul’da çağrı merkezinde etkin Caner Zayıf (33), 21 Ağustos’ta tatil üzere memleketi Zonguldak’a geldi. Hava Bilgisi verilerine bakarak, rutubet oranının genişlik yüksek olduğu günlerde denize revan Kuru, 23 Ağustos’ta başında şişmiş oluştuğunu fark etti. Ertesi periyot ZBEÜ Esenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne giden Caner Kuru’ı, Ivedili Tababet Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil ile birçok doktor etüt etti. Istikşaf sonucunda genellikle umum ve ayaklarda tanıdık, ‘hamam ödemi’ olarak adlandırılan hastalığın, Cılız’ın saçlı derisinde meydana geldiği kanısına varıldı. Alerji tedavisine da karşılık vermeyen Arık, daha sonradan evine gönderildi. Tutku kötü huylu olmadığı için seçkin otama uygulanmadı. Cılız’ın başından yüzüne inen ödemlerin kendiliğinden geçmesinin beklendiği belirtildi. Caner Sıska’ın rahatsızlığı ile ait ilmî emek yapılmasına bile değişmeyen verildi, bu doğrultuda gerekli izinler alındı.

“ŞİŞLİĞİN SICAK ÖDEMİ OLDUĞUNA DEĞIŞMEYEN VERDİK”

Salı günü Türkiye’deki sunu faziletkâr rutubet oranının Zonguldak’ta olduğuna dikkat çeken Dr. Abdullah Hocagil, “Hastamız, 2 dolaşma sıkışık denize gitmiş. Denize gittikten sonradan kafasında şapkası varmış. Güneşte, deniz kenarında beklerken başında bire bir ödem oluşmuş. Tutkun bize başındaki ödem yakınmasıyla geldi. Biz araştırdık ve hiçbir şekilde hastanın kliniğini bambaşka tıpkısı şeyle açıklayamadık. Vücutta sınırlı ödem yapacak nedenleri dışladıktan bilahare hastanın alnındaki şişliğin ‘hamam ödemi’ olduğuna karar verdik. Buna müteveccih tedavilere başladık” dedi.

“DAHA ILK BÖYLE BİR VAKAYLA KARŞILAŞMADIK”

Hamam ödeminin hamam havalarda el ve ayaklarda görüldüğünü anlatan Dr. Hocagil, “Bu hastamızda saçlı deride korkulu aynı ödem vardı. Tığ de bunu literatürde araştırdık. Çok kıymetli olan tıpkı buut olduğuna değişmeyen verdik. Dışlama tanısından bilahare gayrı tetkiklerini yapıp, başka nedenlerin olmadığını saptadıktan sonradan sıcağa merbut ödem oluştuğunu belirledik. Hastamızda bile olumlu yanıt aldık, bu durumu arsıulusal tıpkısı kongrede bulunmaz tanıdık sıcağa merbut sarrafiye derisindeki cilt ödemi namına yayınlayacağız. Daha önceki hakeza ayrımsız fenomen ile karşılaşmadık. Alelumum isıdam acillerine mecbur ödem, kadem ve ellerde tanıdık ayrımsız şey. Saha çekiminin etkisine bağlı genişleyen koku damarları içerisinde, hazır para hücreler arası boşluğa kazanç. Bu hastamız, bahir kenarında uzandığında, kafasında dolaşımı engelleyecek kapela olduğu sırada, bu ebat gerçekleşmiş. Bu nedenle enteresan ayrımsız olay” diye niteleyerek konuştu.

“BİRÇOK DOKTOR SORULAR SORDU”

Sıklıkla yüzmeye gittiğini tamlayan Caner Sıska ise “Salı akşamı aynaya baktığımda, kafamda ayrımsız ödem durumu hissettim. ‘Sabaha geçer’ diye niteleyerek düşündüm amma bereket oldu. Ahit içinde elan dahi ilerleyince, acile gitmek zorunda kaldım. Bir Nice hekim gelerek sorular sordu. Sıcağa sınırlanmış ödem oluşabileceğini söylediler. Şu anda az buçuk gerilemiş durumda. İlerleyen günlerde henüz mebzul olacak inşallah. Hayatımı evvel etapta çok etkilemedi, fiziksel adına iyiydim. Yemeden Içmeden kafamda ayrımlı tıpkı buut olduğu üzere doluluk hissi vardı cemaziyelevvel itibarıyla bitkinlik, iştahsızlık gibi aynı uzanım oluştu” dedi.Share: