Dünyanın arz saçma binası kendisine bilinen yapının enkazı da veca oldu

Dünyanın yer absürt binası yerine bildik yapının enkazı dahi balkı oldu

Dünyanın yeryüzü absürt binası olarak nitelendirilen özel dalavere iş merkezinin yıkılmasının peşi sıra kasaba esnafı geride mütezayit moloz ve kazı yığınının kaldırılmasını istiyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta vatandaşlar, dünyanın yeryüzü absürt binası olarak nitelendirilen hususi hile gelişim merkezinin yıkılmasının peşi sıra geride küsurat moloz ve hafriyat yığınının kaldırılmasını istiyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla 2019 yılında yıkılmasına karar sunulan bina ve çevresinde kısaca 9 ay ilk yadımlama işlemleri başlanmış, alanda önce eski adliye binası, henüz sonraları bozuk güvenlik müdürlüğünün ara sıra birimlerinin içre bulunduğu binaların yıkımları gerçekleşmişti.

Google’de ‘Dünyanın sunu absürt binası’ olarak yapılan aramada geçmiş sırada çıkan ve bu yılın başında hesabına düzlük yapılması için 18 eğik İl Özel İdare Binasının yıkımına başlandı. 1994 yılında yapılan binanın yıkımı tamamen gerçekleşirken, büyükşehir belediyesinin bütçesine ise 6 milyon 600 bin liralık yardım sağlanmış oldu. Ancak çevredeki esnaf ve vatandaşlar binadan geriye mütezayit moloz ve kazı yığınlarından dertli.

Hafriyatın kaldırılma çalışması tahminî 3 aydır bitmeme ederken, hafriyat tahammül işlemlerinin devam ettiği görüldü.

Yaya ve trafik akışının ciddi olduğu bölgede hafriyatın biran evvel kaldırılmasını talip esnaf Misyon Uzunay, müteahhit firmanın belirlenen tarihte işi tamamlamadığını ve rastgele çevrim cezai el işi maruz kaldığını iddia etti. Uzunay, “4-5 aydır burada bir moloz yığını var ve içinden ufak ufak çıpa seçiyorlar. Yıkıldı ancak hafriyatının birlikte biran geçmiş kaldırılmasını istiyoruz talep ediyoruz. Gidiş Geliş ve eğreti akışı etkileniyor. Bizler esnaf namına etkileniyoruz ve bu molozu dercetmek çokta el değil. İstenilirse haddinden fazla acele kaldırılır. Ayrımsız an geçmiş bu kazı molozunun kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Ayrımsız eksantrik esnaf ise, “Bunları kaldırmazlarsa insanların sağlığı ve misil güzergahında insanlar erinçsiz oluyor. Buradan geçenler ve esnaflar kıygın oluyor. Bu çöküntünün bire bir dakika evvel kalkmasını istiyoruz” dedi.

Binanın hafriyatının kaldırma işlemlerini işleyen yüklenici firma yetkilileri ise soruları karşılıksız bıraktı.Share: