Zonguldak’ta muvasala çevre vasıtasıyla konforlu kuzuluk gelecek

Zonguldak’ta hayata geçen Teoman Duralı Tünelleriyle gelişigüzel Kilimli ilçesine olan meydanlık 5 dakikaya düştü. Projenin devamındaki Göbü- Filyos istikametine olan çalışmalar mütemadi sürerken Kozlu istikametine hayata geçirilecek olan yer eliyle Kozlu ve Kilimli ilçeleri birbirine elan da yakınlaşacak.

Türkiye’nin majör uran tesislerinin bulunduğu Zonguldak kara, bahir, demir yolu ulaşım modlarını buluşturan konumuyla Gün Batısı Karadeniz’in dış satım kapısı konumunda bulunuyor. Ayrıca şehir, bölgeyi İç Anadolu ve Marmara’ya bağlaması itibarıyla önemli öneme eş. Bölgede şark-gün batısı yönünde erişim sağlayan Zonguldak-Amasra-Kurucaşile- Cide yolu bir zamanda arsıulusal erişim akslarındaki Karadeniz Deniz Boyu Yolu’nun birlikte ayrımsız bölümünü oluşturuyor. Yolun Zonguldak ile Kilimli, Hisarönü, Saltukova kaza ve beldelerinin bağlandığı yaka şeridinde okkalı nüfuslu yerleşimler, endüstri tesisleri, Filyos Azade Bölgesi düz alırken güzergahtaki trafiğin düzenlenmesi ehemmiyet sunma ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı projesiyle hayata geçirilen “Zonguldak-Kilimli Yolu” ile 40 dakika süren gezi 35 dakika kısalarak 5 dakikaya indi.

Zamandan ve akaryakıttan tasarruf

Kilimli ile Filyos arasındaki iki etabın çalışmaları dahi sürüyor. Tüneller ve yollarla birbirine bağlanacak olan güzergah, ulaşımı bile konforlu hale getirecek. Zonguldak-Filyos arasındaki 33,5 kilometre olan 25.3 kilometreye, 40 dakikalık mesafeyi üstelik 25 dakikaya düşürecek olan projeyle Zonguldak’tan Filyos’a ulaşımın 16 dakikaya düşmesi bekleniyor. Projelerle ant ve akaryakıttan almanak mecmu 250,1 milyon teklik artırım elde edilmesi bekleniyor. Almanak karbon çıkarma azaltımı oranı ise 5 bin 494 ton olarak hesaplandı.

Kozlu ve Kilimli çevreyoluyla yakınlaşacak

Çalışmalar sürerken Kozlu istikametine dahi belde yolunun yapılması planlanıyor. Kozlu ilçesi ile Kilimli ilçesini birbirine bağlayacak olan belde yolunun önümüzdeki günlerde tenkis edilerek yapımına başlanması bekleniyor. Mavera yandan hayata geçirilen Karaelmas Köprülü Kavşak, Teoman Duralı Tünelleri ve yapımına başlanacak olan kasaba yolunun güzergahı dron ile havadan görüntülendi. DÜRÜST Parti İl Başkanı Muammer Orion, “Zonguldak’tan başlayan Filyos’a büyüklüğünde bölünmüş yol tünel çalışmaları inşallah biz bunları izleme edip tıpkı dakika evvel bitirilmesini sağlayacağız ki oraya çıktı geri hizmet anlamda rehavet kalmasın. Karayolları Havza Müdürlüğünce adı Zonguldak Mekân Yolu diyerek geçiyor. İkinci Hırsızlık mevkisinden Karaelmas’ın eteklerine koşa tombul tünelle giriyoruz Çaydamar’dan çıkıyoruz. Bağlantı Mahallesi’nden yine giriyoruz İhsaniye’den çıkıyoruz. Oradan devamla Ilıksu’dan nihayetlenecek proje. Bu proje 12 bin 600 metrelik proje. İçerisinde altı sunum sıralı tünel; gidiş-vürut düşünüldüğünde tulum kâin, bütün tünel uzunluğu 8 bin 100 metre olan bölünmüş namına dahi 4 bin 500 metre el uzunluğuna erbap tıpkısı proje. İnşallah bunun bile gündeme getirilip yatırım kararıyla alınmasıyla müteallik icraat gündemimizde olacak” diye niteleyerek konuştu. – ZONGULDAK

Share: