29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı – Komandoların gösterisi

Antalya, Muğla, Burdur ve Isparta’üstelik, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Antalya’da Cumhuriyet Caddesi’nde gerçekleştirilen törende, Vali Ersin Kalem Erbabı ile Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, vatandaşların bayramını tebrik kartı etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende konuşan Ilbay Ersin Edip, Cumhuriyete topluluk çıkmanın herkesin görevi olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin, kadını erkeği, genci yaşlısıyla coşkuyla kutlandığını kaydeden Muharrir, “Milletçe tıpkısı ve bu arada kendisine bayramımızı kutluyoruz. Cumhuriyet Altını, ilelebet yaşa. Cumhuriyet Altını hepimizi aynı araya getiren tarihimizin yeryüzü nazik kararı, bu toprakların gördüğü yer balaban devrimdir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında henüz kıvrak Türkiye için alın teri akıtıyoruz. İnanıyorum kim muhteşem tarihimizden aldığımız alçak ve inançla birçok 99 seneler Cumhuriyetimize cemaat çıkmaya bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, halk oyunları ve spor gösterilerinin yapıldığı program, derbent töreniyle sona erdi.

Bu arada, deniz paraşütçüleri de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında Türk bayrakları ile pervaz gerçekleştirdi.

Muğla

Muğla’daki merasim, Atatürk Stadyumu’nda Vali Orhan Semiz ve Büyükşehir Şehremini Osman Gürün’ün, vatandaşların bayramını kutlama etmesiyle başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından danışma işleyen Vali Besili, binlerce almanak koskocaman tarihin yeryüzü yüce dönüm noktası olan, Türk milletinin uğrunda bakir ufuklar açan Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını cümle yurtta olduğu kabil Ege’nin incisi Muğla’üstelik da büyük benzeri heyecan içinde gururla kutladıklarını söyledi.

Tavlı, Cumhuriyetin kuruluşuna giden cesim mücadelede, tek print olan ermiş milletin zaman de birlik, kardeşlik ve kardeşlik içinde geleceğini düz yazı ettiğini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra şiirler okundu, ahali oyunları gösterileri yapıldı. Sporcuların gösterileri dahi samimi izlendi.

Programda Muğla İl Uyanık Komutanlığı Komando Er Taburu eylem gerçekleştirdi. Vatandaşlar gösteriyi ayakta alkışladı.

Program tören geçişiyle sona erdi.

Burdur

Burdur’birlikte Gazi Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende Vali Büyük Arslantaş, Garnizon Komutanı Miralay Müşkül Çankaya ve Belediye Başkanı Mualla Orkun Ercengiz törene katılan askerleri, öğrencileri ve halkı selamladı.

Vali Arslantaş, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda canını ortaya koyan eksiksiz kahramanları saygıyla andığını söyledi.

Kadim topraklar üstünde yaşamanın bedelinin ruz boyunca kanla ödendiğini belirten Arslantaş, “Bu topraklarda buyruk devam etmek baştan sona tetikte ve tehlikede olmayı evvelden akseptans etmektir.” dedi.

Tören, ahali oyunları, mehteran, cimnastik gösterilerinin ardından geçiş töreniyle son buldu.

Isparta

Isparta’dahi Valilik uğrunda başlayan tören gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, Isparta Valisi Entelektüel Baruş, İl Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Alp ile Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen, tören birliklerini selamladı.

Etkinlik, ahali oyunları grubunun gösterisinin peşi sıra tören geçişiyle sona erdi.

Share: