Ağrı’da geleceğin aş damı şefleri yetişiyor

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü öğrencileri, geleceğin lider ve aşçıları almak üzere Türk ve dünya mutfağını öğreniyor.

Bölümde eğitim bilimi gören 90 öğrenci, haftada 4 bölüm teorik, benzeri bölüm üstelik mutfakta kılgısal eğitim bilimi alıyor.

Anadolu mutfağının elzem lezzetleri arasında yer düz hünkarbeğendi, fırında kumkuma, üzüntülü ekmek, İzmir köfte, lahmacun, karnıyarık, dolgun zayıf fasulye ve pilav üzere yemekleri pişirebilen öğrenciler, bu yıl bile İngiltere’nin Shepherd’s pie, Uzak Doğu’nun suşi, teppanyaki, Meksika’nın taco, tortilla, fajita ile Orta Doğu’nun falafel kabil koca yemeklerini öğrenecek.

Yemeklerin beraberinde lezzetli çeşitlerini üstelik hazırlamayı öğrenen öğrencilerin, mezun olduktan sonraları özel sektör ve kamuda istihdam edilmesi amaçlanıyor.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mücahit Kayserili, AA muhabirine, Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü’nün 3 yıl evvel faaliyete geçtiğini ve öğrencilerin müstevli sürecinde alarga eğitimle ders gördüğünü söyledi.

“Donanımlı şef adayı namına çıkışlı olacaklar”

Öğrencilerin güzeşte yıldan bu yana mutfakta kılgılı olarak aşındırmak yapmaya başladığını tabir eden Kayserili, şöyle konuştu:

“Bu şekilde geleceğin ‘master lider’leri adına hayata atılmaya hız gösteriyorlar. Arkadaşlarımız bu süreçte hem dünya hem Türk mutfağıyla ilişik hem dahi mutfak yönetimi, aş damı ekonomisi ve mutfakla ilişkin cemi yönetimsel çalışmaları yürütebilecek şekilde kuvvetli birer lider adayı namına buradan erişmek üzere mücahede gösteriyorlar. Gastronomi ve gastronomi kültürüyle ilişkin dünyada yükselen benzeri trend var. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra lazım özel sektörde, lazım kamuda olsun öz meslekleriyle ilgilendiren ayrımsız iş hayatına atılacaklar.”

Kayserili, çıkışlı olan öğrencilerden imkanı olanların özlük hisse senedi sektörlerini oluşturabileceğini belirtti.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Önal Şeyhanlıoğlu ise genelde kılgılı derslere girdiğini ve tecrübelerini öğrencilere aktardığnı anlattı.

“Hususi sektörde büyük bir açık var”

Besin sektöründe seçkin ant istihdam olanağı olduğunu ve çıkışlı olan öğrencilerin abat bire bir şekilde iş bulacağını vurgulayan Şeyhanlıoğlu, şunları kaydetti:

“Burada Türk mutfağı ve dünya mutfağının yanı sıra sevimsiz ve yunak mutfaklar kadar düz derslerini görüyorlar. Arkadaşlarımız buradan çıkışlı olduklarında lokanta başı ve akarsu şefi gibi pozisyonlara başvurduklarında buradaki bilgi ve birikimlerini kullanacak yetkinlikte oluyorlar. Tığ da bu çerçevede onlara hele lokma dersleri ve kuramsal derslerin yanı sıra kullanışlı derslerle vukuf birikimi sağlıyoruz. Özel sektörde nazik benzeri kemiksiz var. Gençlerin değerlendirebileceği çok düzlük var. Pastanelerden tutun de oteller, restoranlar, yiyecek ve içeceğin olduğu gelişigüzel yerde arkadaşlarımız bu bölümden çıkışlı oldukları üzere tutumlu pozisyonunda değerlendirilebilirler.”

Öğrencilerden Ümmügülsüm Uğurlu ise bölümünü sevdiğini ve elan önceki görmedikleri yemekleri yaptıklarını dile getirdi.

Share: