Akdeniz foku su altında uyurken görüntülendi

Akdeniz foku su altında uyurken görüntülendi

HATAY – Hatay’ın Samandağ ilçesinde plonjon işleyen Doğukan Dönmez, uyuyan Akdeniz fokunu görüntüledi. Dönmez, “Uyuyordu beni tek fark etmedi ben da onu rahatız etmeden uzunca izleyip çekimleri yaptım” dedi.

Sualtı Araştırmaları Derneği uzmanlarının verilerine göre, dünyada kısaca 700-750 adet olan Akdeniz foku, zıpkın ile avlanan Doğukan Dönmez’in dalış yaptığı Hatay’ın Samandağ ilçesinde Akdeniz’de suyun ortamında kamerasına yansıdı. Avlanmak üzere plonjon eden fakat uyuyan Akdeniz fokunu gören Dönmez, yaşanan anları anlattı.

Her ant avlandığı bölgeye gittiği antlaşma su üzerinde şişman leke görünce harekete geçtiğini tamlayan Doğukan Dönmez,” Cebbar balık olduğunu düşünüp alelacele zıpkındaki kamerayı etken kuzuluk getirip çekimlere başladım. Sessizcesine yaklaştığımda nesli tükenmekte olan Akdeniz foku olduğunu fark ettim. Benim üzere çok duygu meşgul aynı andı” dedi.

Zıpkının ucunu ona doğrultmadan onu çekmeye dikkat gösterdiğini ifade fail Dönmez, “Akdeniz fokunu usuldan izledim huzursuz etmedim. Suyun üzerinde sonuç bir nefeslenmesini yapıp suyun dibine akıllıcasına harekete geçti ve uyudu beni tek ayırt etmedi ben dahi onu rahatız etmeden uzunca izleyip çekimleri yaptım. Sonra beni fark edince ebleh ebleh gözlerimin içine bakıp oradan uzaklaştı. Nesli tükenmekte olan bu hayvanın bu kadar şen tıpkı şekilde çalmak epey çokça tahakküm. Zıpkın kariyerim süresince gerçekten unutulmayacak aynı ana rastladım benim için hususi ve güzeldi”diye niteleyerek konuştu.

Share: