Amasya’da 5 bin 114 depremzede mihman ediliyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden tahliye edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da mahdut, misafirhane, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Şiddetli, düzenlediği basın toplantısında, sarsıntı bölgesi ile ilgili yapılan icraat hakkında hikmet verdi.

Valiliğin başlattığı müzaheret kampanyasına vatandaşların ciddi ilişki gösterdiğini tamlayan Zehir, “Kıran bölgesine kazmaç, cazibedar, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı vb. gelişim makinelerinden oluşan mecmu 115 dil sevk edilmiştir. Bölgeye gönderilen arkalama malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve yardım konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın koordinatör vali kendisine görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde irsal edildiğini nâkil Zehir,

“Ekiplerimi kontrol-istirdat çalışmalarına katma, bölgenin yaralarının sarılmasına bindi olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör ilbay kendisine bakanlığımız yoluyla görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya gelen depremzedelerin amme misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Elem, şunları kaydetti:

“Şu ana büyüklüğünde facia bölgemizden ilimize gelen bin 286 ocak ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i amme misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, sair 4 bin 586’sı ise yakınlarının birlikte barınmaya bitmeme etmektedir. Şu anne kadar keyif ekiplerimiz vasıtasıyla bölgeden gelen bin 63 kişiye sağlık hizmeti verilmiş, bin 364 bireye psiko-toplumsal destek çalışması yapılmış, 3 bin 813 kişiye azık yardımında bulunulmuş, giyim ve ocak eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği aracılığıyla “www.amasyaseninle.com” adresiyle aynı ana kapı açıldığını anlatım fail Kırıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı ağız ağıza Valiliğimiz aracılığıyla geliştirilen bu aplikasyon ile hareket bölgesinden ilimize gelen umum vatandaşlarımızın ümit ve ihtiyaçları haddinden fazla elan çabuk bire bir şekilde giderilebilecektir. Gine yardımlaşma ve dayanışmaya yeryüzü haddinden fazla gerekseme mahsus bu dönemde gönüllü hemşerilerimizin dahi misafirlerimizin ihtiyaçlarına karşılık vermeleri bu uygulama ile kolaylaşacaktır. Gine depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılarımıza ivedili şifalar diliyoruz. Kamu vatandaşlarımıza ve ülkemize eski olsun.”

Share: