Amasya’da siparişlerin durdurulduğu fabrikada depremzedeler üzere soba üretiliyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde siparişlerin durdurulduğu mızrap üretimi yapılan aynı fabrikada, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler üzere soba üretimine geçildi.

Merzifon Tevhit Sanayi Bölgesinde (OSB) eroin çıngı üretimi yapılan fabrikada depremin şipşak arkası sıra siparişlere ara verildi. Fabrikada kıtipiyoz boyutlu, çerge ve konteynerlerde kullanılabilecek sobaların üretimine başlandı.

İlk kendisine yapılan 200 sobayı hareket bölgesine bedelsiz gönderen üretimlik sahipleri, daha sonraları Merzifon OSB Müdürlüğü koordinesinde hayırseverlerin desteğiyle oluşturulan bütçeyle soba üretimine devam etti.

Soğuğa cebin bile savaşım veren depremzedeler için 32 personelle 24 saat mesai yapılan fabrikada, bölgedeki soba ihtiyacı tamamlanıncaya büyüklüğünde üretime bitmeme edilecek.

Fabrikanın sahibi İsmail Güler, AA muhabirine, hareket felaketine çokça üzüldüklerini, depremzedelere elbette müzaheret edebilecekleri konusunda Merzifon OSB Müdürlüğü ile meşveret ettiklerini söyledi.

Depremlerden etkilenenlerin ısınma ihtiyacını karşılamaya karar verdiklerini belirten Güler, “Ankastre tabur ve davlumbazlar üzere metal üretimi yapıyoruz. Depremin süratle arkası sıra bölgedeki vatandaşlarımızın yardımına koşabilmek amacıyla temaslarda bulunduk. Zaruri çizimler ve denemeleri yaptıktan sonra konteyner eş ile çadırlarda kullanılabilen soba üretimine başladık. Makinelerimiz birlikte bu üretime makul olduğu için bir haftadır soba üretiyoruz.” dedi.

Bütün çalışanların bu işe umu verdiğini dile getiren Güler, “Geceli Gündüzlü vardiyalı fiilen günce 200 soba üretimi yapıyoruz. Tanrı benzeri daha böyle tıpkısı felaketi, acıyı yaşatmasın. Nazik afetin yaralarını hep gelişigüzel sarabilmek üzere hakeza bir üretime geçtik. Umarım bire bir nebze dahi olsa ulama sağlayabiliriz.” ifadesini kullandı.

Share: