Amasya’da çığır lisesi öğrencileri depremzedeler amacıyla soba üretiyor

Amasya Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi öğretmen ve öğrencileri, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler üzere soba üretimi yapıyor.

Sabah er saatlerde işe koyulan öğrenci ve öğretmenler, depremzedelerin çöz ve aut mekanlarda kullanabilecekleri sobalar yapım etmek amacıyla akşam geç saatlere kadar çalışıyor.

Okul Müdürü Niyazi Kabarık, AA muhabirine, depremin kat açtığı yaraların ayrımsız dakika ilk sarılabilmesi üzere devlet ve budun işbirliğinde çalışıldığını söyledi.

Depremzedelerin acılarını yüreklerinde hissettiklerini tamlayan Şişkin, “Ülkemizin geçirmiş olduğu afete bizim de katkımız olması hesabına öncelikle çocuklarımızın hazırlamış olduğu müzaheret kolilerini bölgeye ulaştırdık. Sonrasında soba işine başladık. Ürettiğimiz sobaların depremzedeleri ısıtması bizi bahtiyar edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Okulun Maden Teknolojisi Düzlük Şefi Fehmi Gider dahi “Kardeşlerimiz orada ağırbaşlılık içindeyken biz evlerimizde uyuyamadık. Lahzada birleştirme kendisine okul müdürümüzün liderliğinde çevreden bize bindi olan firmalarla görüşerek zaruri desteği aldıktan sonradan soba üretimine başladık. Sunma gücük sürede bu kardeşlerimize ulaştırılmak için okulumuz çağ öğretmenlerinden da ayrıksı bölümdeki arkadaşlardan birlikte hem maddesel hem manevi bindi alarak aceleci tıpkı şekilde üretimimize bitmeme ediyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Sungurcan Dokunaklı birlikte “Soba yapımına devam ediyoruz. Allah’ın izniyle genişlik bodur zamanda depremzedelerimize sobalarımızı yetiştireceğiz.” ifadesini kullandı.

İç ve aut mekanlarda kullanılabilecek 100 soba, cumartesi haset deprem bölgesine gönderilecek.

Share: