Ankara-Washington-Atina hattında yaşanan gerilim Cenup Kıbrıs’ı korkuttu: Kavga çıkabilir, korkuyoruz

Yunanistan’ın arsıulusal hukuka marjinal şekilde Iye’deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı vesait atıf etmesinin peşi sıra Türkiye, Yunanistan ve ABD’ye günlük vermişti. KÖLE Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise, konuyla ilgilendiren yerine ” Rusya’nın tıpkısı yol elan hükümran tıpkı devleti obstrüksiyon ettiği, transatlantik topluluk ve uluslararası toplumun Ukrayna halkının yanı sıra olduğu ve Zalim saldırganlığına karşı durduğu bire bir dönemde, deminden NATO ortakları arasında gerilimi artırabilecek açıklamaların veya eylemlerin zamanı değil” açıklamasında bulundu.

GÜNEY KIBRIS’TA NAZIK ENDİŞE

Türkiye ve Yunanistan beyninde akıbet dönemde hemencecik kalan yüklülük Ankara- Washington hattında dahi krize defa açarken, Güney Kıbrıs bölgede aynı çatışmanın pırtlak vermesinden şişman keder duyduğunu açıkladı.

“GENIŞLIK ZAYIF BÖLÜT YERINE KULLANILIRIZ”

Gerginlik artarken Cenup Kıbrıs’tan de ilgi çekici ayrımsız açıklama geldi. Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, ülkesinin Türkiye ve Yunanistan arasındaki benzeri savaşın içine çekilmesinden bulut duyduklarını açıkladı. Bloomberg TV ile röportajında Kasulidis, ” Iye Denizi’ndeki aynı çatışmanın bizi aracısız etkilemesinden korkuyoruz zira bu hikayenin tamamında sunma hastalıklı bölüt olarak kullanılırız” dedi.

Yunanistan’ın adalara zırhlı miftah sevkiyatı gerilimi arttırmıştı! Türkiye’nin memorandum vermesinden sonraları KÖLE’den karşılık geldiShare: