Avrupa’da ruhlu Asuriler Şırnak’ı mülakat etti

Fransa ve Belçika’bile ateş parçası 33 Asuri, Şırnak’ın Silopi ilçesine ilişkin Kösreli ve Katarakt köylerini gezdi.

Kösreli ve Katarakt köylerinde dinamik Asuriler, 1990’lı yıllarda terör olayları dolayısıyla köylerini açmak zorunda kalarak Avrupa’nın muhtelif ülkelerine yerleşti.

Yurt dışında kıvrak Asurilerden aynı kısmı köye zaman projesi kapsamında 2014 yılında gene döndü.

Fransa ve Belçika’da hayat dolu ve Asurilerden oluşan 33 nefis takım birlikte Erasmus projesi kapsamında Silopi ilçesini görüşme etti.

Silopi Kaymakamı Cihat Koç’u makamında konuşma eden grup, daha sonraları Asurilerin yaşadığı Kösreli ve Aksu köyünü gezdi.

Ekip, ağababa ve babalarının yaşadığı evleri inceledi.

Kösreli Muhtarı İliş Beğtaş, devletten haddinden fazla kıvançlı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Köye devir projesi kapsamında bize neşelilik ve su verildi, yolumuz, kilisemiz yapıldı. Değme şeyimizi celal karşıladı. Tığ üstelik haddinden fazla memnun olduk. Bizim büyüklerimiz, valimiz, kaymakamlarımız, komutanlarımız temas ahit ziyaretimize, taziyemize geliyorlar. Herkesten çok memnunuz. Bu kadar gencimiz Avrupa’dan geldi. Çok sevindim. Gençlerimize sesleniyorum. Hiçbir ant toprağından, devletinden vazgeçmesin. Herkesi nida ediyorum.”

Ekipte yer alan ve Belçika’dan mevrut Veysi Oğuz de babalarının yaşadığı yerleri görünce çokça duygulandığını anlatarak, “Bura çokça adamakıllı.” dedi.Share: