Bakan Kirişci, Nevşehir’de Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Kozaklı’bile, İzmir’in Dikili ilçesindeki kabil ayrımsız Birleştirme Uran Bölgesi (OSB) tavhane uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm yerine bu şehri ülfet eden 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi üstelik gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’dahi tıpkısı otelde düzenlenen Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin en şanlı sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın baştan sahn bulması için buralarda istihsal yapacak vatandaşlara eş çıkmak istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu haddinden fazla çokça önemsiyoruz, üstünde hassasiyetle duruyoruz. Elbette tek başımıza Nezaret namına bizim aynı faaliyetimiz kaçınan. Tekrardan kentten kırsala tıpkısı göç ve onun köyde oluşturacağı kesintili yapılaşmayı de dikkate alarak Kasaba ve Kentçilik Bakanlığımızla terbiye faaliyetleri için Milli Yetişek Bakanlığımızla esenlik hizmetleri üzere Sağlık Bakanlığımızla da bütünleşmiş namına bu çalışmaları yürüteceğiz.” diye konuştu.

Kirişçi, “kent tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Zaman, ‘Tıpkısı kilo domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Ayrımsız kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki arz balaban maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki geri hizmet maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu dolayısıyla kaybediyor olması, hallerimizin halinin çözme olmamasından kaynaklı filhakika raf ömrü gelişmemiş olan bu ürünleri tığ gelişmemiş zamanda zayi etmek yerinde kalıyoruz. Dolayısıyla benzeri site tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani bire bir kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin temel olduğunu ve bundan ufuk da bu istihsal modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini birlikte sera OSB düzeyinde İzmir’bile, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Limonluk İhtisas Birleştirme Sanayi Bölgesi diyelim evet üstelik Birleştirme İhtisas Camekân Bölgesi, adını kül kendisine söyleyemiyorum amma yani bire bir OSB’nin tavhane uygulaması. Deminden onun tıpkı benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’dahi gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin ekincilik ve turizme seslenme edeceğine dikkati calip Kirişci, “Bunlar yapışık cevza. Birbirinden ayrılmayan ikiz kendisine düşünülmeli ve buraya gelen, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm hesabına bu şehri mülakat fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi dahi gerçekleştirilmiş olacak. Takkadak Nevşehir, Nevşehir amacıyla mi üretecek hakeza bire bir faaliyeti başlattığında? Tabii ki değil. Yandaki iller var. Söz Temsili Konya var. Benzeri ana şehir şehir Kayseri var gene böyle. Gayrı tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa üstelik buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ait avantajları inşallah bu hareket amacıyla kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilgili rakamsal bilgiler vererek, şöyle devam etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve beden olan sıralama, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kabine toplantısında paylaştığı kadar 30’a inik ve böylelikle Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı bir anda 75’ten 130’a çıkmıştır. Teberru desteği tutarının üstelik 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının üstelik 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını ifham etmek isterim. Yani tığ bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Ekincilik Reformu Genel Müdürlüğümüz yoluyla bile verdiğimiz destekler var. Oralarda bile armağan desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle dahi bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Bir farklı gündeme mevrut konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı kadar Devlet Akarsu İşlerinin fariza alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği dolayısıyla bunların yapımının tamamlanması ince yıllara sarkacak olan projeler üzere bizim mutlak surette benzeri otoban, köprü, hava meydanı üzere işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah karışmak istiyoruz. Böylelikle bugünkü maliyeti 18,5 bilyon teklik olan aynı projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını dahi tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylelikle üreticilere seslenerek “Sen üret, yeter. Biz senin yanındayız. Tığ senin arkandayız. Bu talih üreten herkese içtinap etmek duyduğu gibi üreticilerine üstelik çiftçilerine üstelik buradan ayrı bir tevakki etmek ve ayrı tıpkısı muhabbet duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: